Kaynağı meçhul mesajlara dikkat!

Dolandırıcıların tuzağına düşen diş hekimi Zafer Gültekin’in hesabından üç dakikada 19 bin liralık iki cep telefonu alındı.

SHABER3.COM

58 yaşındaki diş hekimi Zafer Gültekin'in dolandırıcılar tarafından telefonuna gönderilen kısa mesajın (SMS) akabinde sanal kartın bilgilerini ele geçirdi. 

Üç dakika içinde Gültekin’in hesabından Ankara'dan 19 bin liralık iki cep telefonu alındı.

Telefon dolandırıcılarının hedefinde bu kez İstanbul’da yaşayan 58 yaşındaki diş hekimi Zafer Gültekin yer aldı. Dolandırıcılık şebekesi ilk olarak 22 Aralık 2020'de Gültekin’in GSM numarasına bir SMS gönderdi. SMS, Gültekin’in hesabının bulunduğu özel bir bankadan geliyormuş gibi kurgulandı.

"KREDİ KARTIZIN AİDATINI ALABİLİRSİNİZ"

SMS’te Gültekin’in, 800 liraya yakın biriken kredi kartı aidatının iadesini alabileceği bilgisi yer alıyordu. Gültekin SMS’te yer alan linke tıkladı. Karşısında, kendi deyimiyle, profesyonelce hazırlanmış çalıştığı bankanın sahte web sitesi çıktı.

Açılan sayfaya Gültekin bir kısım şahsi bilgilerini ve kart bilgilerini girdi. Bu ilk işlemin üzerinden 8 gün geçti. Bu kez 30 Aralık 2020'de Gültekin, 0850 ile başlayan bir numaradan arandı. Arayan kişi kendisini bankacı olarak tanıttı.

Kişi, Gültekin’e özetle "22 Aralık’tan beri kredi kartınıza ilişkin şüpheli işlem girişi tespit ediyoruz. Kartınızla alışveriş yapılmaya çalışılıyor. Şimdi size göndereceğim şifreyi bizimle paylaşmanızı rica ederim." dedi. 

ŞEBEKE AYNI ANDA BANKAYI ARADI

Tam bu esnada, şebekenin bir üyesi Gültekin ile konuşurken ikinci bir kişi de aynı saniyeler içinde Gültekin adına bankayı aradı.

Bankayı arayan kişi, Gültekin’e ait kartın kapalı olan "mail order" sisteminin açılmasını istedi. Banka görevlisi, arayan kişinin Gültekin olduğunu düşünerek şifreleri kayıtlı GSM numarasına gönderdi.

Bu sırada, Gültekin ile konuşmaya devam eden şebeke üyesi, kendisine SMS olarak gönderdikleri şifrenin paylaşılmasını istedi.

Üç dakika içinde Gültekin’e 6 haneli 2 ayrı şifre geldi. Şebeke üyesi, Gültekin’e "İşleminiz tamam. Kartı iptal ettirdim. Size 5 gün içinde yeni bir kart göndereceğiz." dedi.

18 BİN LİRALIK İKİ TELEFON ALINMIŞ

Gültekin, "Bankaya ödeme yapmam gerek. Bu durumda ne yapmalıyım?" deyince, bankacı olarak konuşmayı sürdüren şebeke üyesi, "Şimdilik ödeme yapmayın. Acelesi yok. Sorun çözülsün ödemenizi yaparsınız." dedi. Gültekin, karşılaştığı ilgiden memnun kalarak telefonu kapattı.

Aynı günün akşamı internet bankacılığına giren Gültekin, gündüz düştüğü hatayı fark etti. Gültekin’in kredi kartı ile biri 11.899 TL, diğeri 6.499 liralık iki cep telefonu alınmıştı.

Savcılığa müracaat eden Gültekin, Hürriyet’e verdiği mülakatta "Burada banka da kusurlu. Banka kayıtlı bir numaradan aramayan bu kişiden şüphelenmeliydi." diye konuştu. 
<< Önceki Haber Kaynağı meçhul mesajlara dikkat! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER