KHK mağduru doktorun feryadı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde yayımladığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden eşi ile birlikte ihraç edilen doktor Zehra Doğramacıoğlu hem iki farklı kanserle mücadele ediyor hem de 12 yaşındaki down sendromlu çocuğunun sağlık sorunlarıyla ilgileniyor.

SHABER3.COM

Kamudan ihraç edildiği için işyeri hekimliği de yapmasına izin verilmeyen 45 yaşındaki Zehra Doğramacıoğlu, 2,5 yıldır iş bulamıyor. 

Zor şartlarda hayatına devam eden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağdurlarında biri olan Doğramacıoğlu, Instagram üzerinde el işi takılar yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

KHK mağdurları için Twitter üzerinde yapılan kampanyaya katılan Doğramacıoğlu’nun ‘TomrisHan4’ kullanıcı adıyla yazdığı mesaj ise yaşadığı mağduriyeti özetledi.

Doğramacıoğlu şu ifadeleri kullandı: “Ben iki farklı kanserle mücadele ederken eşimle birlikte ihraç edildik ve Downlu bir kızımız var. Engelli yavrumla çok zor günler yaşadık. 2,5 yıl iş bulamadık. Soykırıma uğradık. Hakkımızı helal etmiyorum. Sen hakkımızı al Allah’ım . KHKlarGitmeden AdaletGelmez.”

Doğramacıoğlu 7 Kasım 2018’de Radyo Sputnik’te Yavuz Oğan’ın konuğu olmuştu. Programda 5 dakika konuşan Doğramacıoğlu yaşadığı zorlukları şöyle anlatmıştı:

DERNEK ÜYELİĞİNDEN VE BANK ASYA HESABINDAN DAVA AÇILDI

“Hakkımda süren bir dava var. Suçlama darbeden 9 ay önce kapatılmış sağlık derneği üyeliği ve Bank Asya’da hesabımın olması. Ben kanser tedavisi gören ve beraberinde pek çok hastalıkları olan engelli bir doktor anneyim. 45 yaşındayım 12 yaşında Down sendromlu bir kızımız var. 

Downlu kızım 9 yaşındayken, bana en kötü huylu meme kanseri tanısı koyuldu. 2015 yılından beri yaklaşık 3,5 yıldır meme kanseri ve rahim ağzı kanseri tedavisi görüyorum. Eşimle birlikte 2016 yılında Aile hekimliğinden ihraç edildik. Halen yargı süreci devam ediyor.”

"YÜZDE 68 ENGELLİ RAPORUM VAR, FAKAT EMEKLİ OLAMADIM"

“Meme kanseri ile birlikte başka hastalıklarım da olduğu için Devlet Hastanesi Sağlık Kuruluna girdim bana yüzde 68 engel raporu düzenlendi. Engelli olarak çalışma sürem emeklilik için yetiyordu. İki kez başvurdum ancak engelli emekliliği için aktif çalışan olmak gerekiyormuş aktif çalışmadığım için emekli olamadım.”

"İŞYERİ HEKİMLİĞİ SINAVINI KAZANDIM SERTİFİKALAR ONAYLANMADI"

“Bu sırada kendime bir iş imkanı olur diye çok zor olduğunu bildiğim işyeri hekimliği sınavına çalıştım. Bazı ihraç edilmiş doktorlar işyeri hekimliği yapıyorlardı. Gecemi gündüzüme kattım Aralık 2017 deki işyeri hekimliği sınavından, çok zor olan bir sınavdan 80 alarak geçtim.Bu sevincim de yarım kaldı ve benim gibi KHK ile ihraç edilen hekimlerin sertikaları onaylanmadan askıya alındı.”

"BİZ HEKİMLERE VE TÜM KHK MAĞDURLARINA YAPILAN SİVİL ÖLÜMDÜR"

“Doğal taş tespih ve takı yapıp satmaya başladım. Uzmanlık eğitimi yapan gelecekte bilim adamı olacak yüzlerce kişi eğitim gördüğü yerlerden atıldı. Biz doktorlara ve tüm KHL mağdurlarına yapılan bir sivil ölüm şeklidir.”
<< Önceki Haber KHK mağduru doktorun feryadı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER