Kılıçdaroğlu: Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da Devlet Bahçeli’dir!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sert sözlerle yüklendi. Ekonomik kriz üzerinden iktidara yüklenen Kılıçdaroğlu, MHP liderine yönelik ise "Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da Devlet Bahçeli’dir" dedi.

SHABER3.COM

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri, “Geliyor gelmekte olan” sözlerini tekrarlayarak, ekonomideki kötü gidişatı değerlendirdi.

Hedefine AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı koyan Kılıçdaroğlu, “Ekonominin kitabını nasıl yazdıklarını anlatacağım” diyerek bütçeden yapılan harcamaları sıraladı.

1800 LİRAYLA GEÇİNİN BAKALIM

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

* Türkiye’nin sorunları çok, sorunları bizzat her bir vatandaş tek tek yaşıyor. Ama sorunları yerinde tespit etmek, o sorunları aşmak için çözümler üretmek hepimizin görevidir. Kayseri’ye tarın seçim varmış gibi giden 38 milletvekilimiz vatandaşların dertlerini dinledi ve onlara şunu söyledik; her birimiz bu sıkıntıları yaşıyoruz ayrıca bizler çözüm üretmek istiyorum ve bunun için mücadele edeceğiz, halktan destek istiyoruz. Vatandaşların şikâyetleri var; emekli bir vatandaşımız ‘Ülkenin hali harap, geçinemediğimiz için gündelik inşaat işlerine gidiyoruz, 600 milletvekilimiz var 1800 liraya bir tanesi geçinsin ben her ay maaşımı ona vereceğim’ diyor. Doğru söylüyor. Bir de sarayda oturanlar var. Onlara da teklif ettim emeklinin halini öğrenmek istiyorsanız bir ay 1800 lira alın geçinebiliyor musunuz geçinemiyor musunuz bir bakın bakalım.

SAAT BAŞI ETİKET DEĞİŞİYOR

* Pahalılığın can yaktığını biliyorum, insanların geçinemediğini biliyorum. Gaziler geçinemiyor, şehit yakınları onlara bağlanan aylıklarla geçinemiyor. Bugün aldığını esnaf yarın yerine koyamıyor, saat başı etiketler değişiyor. Bütün bunlara rağmen merak etmeyin diyoruz, biraz sıkıntı çekeceksiniz ama geliyor gelmekte olan. İlk yağacağımız işlerden biri devleti derleyip toparlamaktır. Devleti yönetmek zor değildir. Devleti liyakatle adaletle yönetirseniz bütün sorunları aşarsınız. İşi ehline vereceksiniz ve görev bekleyeceksiniz ondan. Bizim MB var. Düne kadar sorun yok Merkez Bankası’nda.

* ‘Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve araçlarını doğrudan kendisi belirler’ diyor yasa. Ama bu yetki bir kararnameyle MB’den alındı. 36 2021 tarihli Resmî Gazete’de fiyat istikrarı komitesi kuruldu. TBMM’nin bankaya verdiği yetkiyi sarayda oturan zat elinden aldı bir başkasına verdi. Bu komite hiç çalıştı mı? Bu komite bu fiyatlara bir şey dedi mi? İlgili kişiler bir araya gelip bu kadar zam nereden geliyor diye düşündü mü? Hiç düşünmedi ve memleket bu hale geldi: Ateş pahası neyi tutsanız eliniz yanıyor. Merkez Bankası’na müdahale ettiniz de ne oldu? 1)128milyar dolar MB kanununa aykırı olarak kayınpeder damat arasında yok edildi. Nereye gitti 128 milyar dolar? Cevabını hâlâ almış değiliz. MB’nın kasasında kendisine ait olan ne bir dolar ne de bir senti var! Tam 35 milyar dolar eksi bakiyesi var. Beyler ne yapıyor? Ha bire bize çatıyorlar, eleştirilerimize tahammül edemiyorlar. Yahu bizim eleştirilerimizden ders al. Her eleştirinin arkasına mutlaka öneriyi de getiriyorum.

DÜNYADA BÖYLE BİRŞEY YOK!

* Öyle bir duruma geldi ki; ‘Türkiye damat ayrılırken at izi it izine karıştı’ demek zorunda kaldı. Türkiye’nin hedefleri şu: Türk Lirası erisin, dolar yükselsin, memleket fakirleşsin, bizim servetlerimiz pula insin, dışarıdan dolar gelsin, dolardan cari fazla oluşturalım, cari fazlayla biz bu durumu düzeltiriz. Ya kıl alacak şey değil. Dünyada böyle bir şey yok. Paranın itibarını koruyacaksın, sağlıklı bir denge oluşturacaksın. Bunun için sadece para değil maliye politikası da var onunla da uğraşacaksın. Bunların hiçbiri yapılmadı.

* Fakirliği böyle temel bir argüman olarak beslerseniz iç piyasanın durumu ne olur? Kayseri’de konuşan esnafın hali olur. Son yedi yılda müdahale ettiler, 128 milyar dolar buharlaştı, son yedi yılda Erdoğan’ın ekonomi kitabından bir sayfa okuyorum: Zafer Havalimanı bu yılın ilk sekiz ayında dolar bazında garanti vermişler, 878 bin 488 kişi buradan uçacak. Sözleşmesi var altına da atmış imzayı. Ama giden yolcu 5 bin 725 kişi. Peki devletin hazinesinden beşli çeteye giden para 4 milyon 650 bin avro. Erdoğan’ın kitabında bu yazıyor! Haksızlığı, sömürüyü görüyorsunuz! Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da sayın Devlet Bahçeli’dir.

* Sabah akşam dinden bahseden bu iktidar en büyük ahlaki çöküntüyü getirdi bu ülkeye. Uyuşturucu bataklığı içinde şu anda. Baronlar el üstünde tutuluyor. Baronlar serbest bırakılıyorlar. Baron siyaseti satın almışsa, o baron hapiste kalmaz.
<< Önceki Haber Kılıçdaroğlu: Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER