Kirby: Türkiye'nin DAEŞ ile mücadeleye desteğinden minnettarız


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele kapsamında koalisyona verdiği desteğe minnettarız" dedi.

Günlük basın brifinginde Türkiye'nin teröre karşı mücadelesi ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili soruları cevaplayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, sınırları içinde gerçek bir terör tehdidiyle karşılaşan Türkiye'nin kendi vatandaşlarını koruma sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

DAEŞ ile mücadele ve Suriye'deki gelişmeler bağlamında yaşananların Türkiye için teorik konular olmadığını belirten Kirby, Türkiye'nin 2,7 milyon Suriyeliye ev sahipliğini yaptığını hatırlatarak, "Bunlar bilakis somut olgulardır ve ülkenin içinde yaşanan olaylardır. Biz de Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele kapsamında koalisyona verdiği desteğe minnettarız. Son terör saldırısının ardından bu destekte bir değişiklik yok" diye konuştu.

Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasıyla ilgili Rusya'nın "Gerekirse anlaşmayı ihlal edenlere tek taraflı olarak müdahale ederiz" açıklamasının sorulması üzerine Kirby, anlaşmayı ağırlıklı olarak Beşşar Esed rejiminin ihlal ettiğini vurguladı. CİHAN

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER