Kırıkkale'ye Biyouyumluluk Laboratuvarı kuruldu


Kırıkkale Üniversitesinde Biyouyumluluk, Çevre ve Yakıt Analiz Laboratuvarı düzenlenen törenle açıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Laboratuvarları Müdür Yardımcısı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Siyami Karahan, Biyouyumluluk, Çevre ve Yakıt Analiz Laboratuvarıyla öncelikle TR71 bölgesine ve nihai olarak ülke geneline hizmet vermek olduğunu söyledi.

Bu laboratuvarla bölgenin ekonomik gücünün ve rekabet edebilirlik seviyesinin yükselmesinin sağlanacağını açıklayan Karahan, hedef sektörlerin ve bu sektörlerle bağlantılı diğer sektörlerin de katma değerlerinin artırılacağını belirterek, biyouyumluluğun vücuda doğrudan veya dolaylı olarak temas eden herhangi bir malzemenin vücuda zarar verip vermeme potansiyelinin önceden tespit edilmesi olduğunu açıkladı.

Vücuda doğrudan veya endirekt olarak teması olan her malzeme tıbbi cihaz olarak adlandırıldığını belirten Karahan, "Yüzlerce malzeme bu kapsamdadır. Sondalar, implantlar, aspiratör, gazlı bez, stent, yara bakım ürünleri, bit sprey, losyon bunlardan sadece bazılarıdır. Dünyada biyouyumlu malzeme pazarı 2015 yılında yaklaşık 63,3 milyar dolardır. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 2012 yılı verilerine göre, kayıtlı tıbbi cihaz üreticisi sayısı bin 548, kayıtlı tıbbi cihaz ithalatçısı 2 bin 100 ve kayıtlı tıbbi cihaz bayisi 9 bin 316'dır. Bir ürünün yasal olarak piyasaya çıkabilmesi için Avrupa'da serbest dolaşım izni alabilmesi ve 'CE belgesi' alması için biyouyumluluk testlerini yaptırılması gerekiyor. Projenin toplam bütçesi 3 milyon 350 bin lira." dedi

Karahan, "K 2 milyon 500 bin lirasını Ahiler Kalkınma Ajansı'ndan 850 bin lirasını da Kırıkkale Üniversitesinden temin ettiklerini kaydetti. Bu projenin sadece TR71 bölgesine değil, Türkiye geneline hitap edeceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız da "Biyouyumluluk konusunun bilimsel çalışmalar ve insan sağlığı açısından çok önemli. Tıbbi gelişmeler çok hızlı ilerliyor. İnsan vücuduyla uyumlu cihazlar üretiliyor, deneniyor. Bu yüzden bu proje çok ama çok önem arz ediyor. Kırıkkale Üniversitemizde olması da bizleri ayrıca mutlu ediyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, TSO Başkanı Ekrem Gök ve beraberindekiler laboratuvarın açılışını gerçekleştirdi. CİHAN
<< Önceki Haber Kırıkkale'ye Biyouyumluluk Laboratuvarı kuruldu Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER