Klima karşısında durmak göz kuruluğuna yol açıyor


Evde, arabada ve iş yerinde sürekli çalıştırılan, özellikle de direkt yüze hava veren klimalar göz sağlığına zarar veriyor. Göz kuruluğu, zamanında tedavi edilmediğinde kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Memorial Şişli Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez, klima karşısında durmanın göz kuruluğuna yol açabileceği uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Barış Sönmez, kuru göz sendromunun, gözde rahatsızlık hissi ve görme bulanıklığı yapabilen bir hastalık olduğunu ifade etti. Hastalığın gözyaşının az salınması veya mevcut gözyaşının buharlaşması ile ortaya çıktığını anlatan Sönmez, "Göz kuruluğunun sıklıkla gözyaşı eksikliğinden kaynaklandığı düşünülse de, gözyaşı buharlaşması bu rahatsızlığın en sık sebebidir. Gözyaşı bezleri, gözün 'orbita' denilen kemik duvarının üst dış köşelerinde bulunur. Bunlar gün içerisinde düzenli olarak salgı verir. Gözyaşı bezinden kaynaklanan bir sorun olduğunda, gözyaşının az salınımı tipinde göz kuruluğu meydana gelir. Normal miktarda salınan gözyaşı varken kuruluk oluyorsa, bu durum buharlaşma tipi göz kuruluğu sendromu olarak adlandırılır." dedi.

BUHARLAŞMAYA BAĞLI GÖZ KURULUĞU EN ÇOK OFİS ÇALIŞANLARINDA GÖRÜLÜYOR

Gözyaşı bezlerinin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bazı etkenler olduğunu dile getiren Sönmez, şunları kaydetti: "Bunlar yaşın ilerlemesi, romatolojik hastalıklar, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, östrojen-testosteron dengesizliği ile ilgili endokrinolojik rahatsızlıklar; depresyon, tansiyon ve akne ilaçları ile sık kullanılan kontakt lensler şeklinde sıralanabilir. Toplumda sıklıkla karşılaşılan buharlaşmaya bağlı göz kuruluğu şikayetleri daha çok ofis çalışanlarında görülmektedir. Tablet, cep telefonu ve bilgisayar ekranlarına uzun saatler bakan kişilerde, refleks göz kırpma sıklıkları azalır. Bu durum, yüzeyde bulunan gözyaşının buharlaşmasına yol açar. Yaklaşık 3 saniyede bir farkına varmadan insanlar gözlerini kırpar ve gözyaşı bezlerinden salgılanan gözyaşı da göz küresi üzerine eşit olarak dağılır. Bilgisayar karşısında uzun zaman geçiren kişilerin ise gözleri 10-15 saniye kadar açık kalabilmektedir. Tüm bunlar klimalı ve kuru ortamlarda gerçekleşiyorsa gözyaşı buharlaşma süreci hızlanmaktadır."

KİRPİKLERİ İNCELEN VE DÖKÜLEN KİŞİLER DİKKATLİ OLMALI

Ofis çalışanlarının sık yaşadığı göz rahatsızlıklarından bir diğerinin 'blefarit' yani kirpik dibi iltihabı olduğunu belirten Sönmez, şu uyarılarda bulundu: "Hastalık, kirpik dibinde uzun süreli kepeklenmeyle birlikte gelişir. Ayrıca toz ve kimyasalların birikimi, kimi zaman da bazı parazitlerin göze yerleşmesi kirpik dibi iltihaplanmasına yol açar. Bunlar, kirpik diplerinde açılan gözyaşı bezi kanallarının iltihabı nedeniyle iyi salgı üretememesine ve buharlaşma tipi göz kuruluğuna neden olur. Bu nedenle gözleri, kirpik dipleri sürekli kaşınan, kirpikleri incelen ve dökülen kişiler dikkatli olmalı, vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurmalıdır."

BİLGİSAYAR KULLANIMINA ARA VERİP, GÖZLERİ DİNLENDİRİN

Kuru göz sendromunun tedavisinin, nedene yönelik olması gerektiğini anlatan Sönmez, şu önerileri sıraladı: "Kirpik dibi iltihabının birtakım bakım solüsyonlarıyla veya ilaç desteğiyle temizlenmesi gerekebilir. Ayrıca ofiste çalışırken göz kırpma refleksini sık sık kullanmayı hatırlamak, bilgisayar kullanımına 10-15 dakika ara vererek, gözleri kapatıp dinlendirmek, yüze doğru gelen bir klima, kalorifer varsa bunların yönünü çevirmek ya da derecesini azaltmak önemlidir. Özellikle buharlaşmaya yönelik göz kuruluğu olanlara bazen koruyucu gözlükler de önerilebilir. Gözyaşı üretimi yönünde bir azalma varsa, gözyaşı üretimini artıracak ilaçlar ve yüzeyde az gözyaşına bağlı ortaya çıkan iltihaplanmayı çözecek birtakım ilaç tedavileri de uygulanır."Klima-karsisinda-durmak-goz-kuruluguna-yol-aciyor-1861068.htm'> CİHAN
<< Önceki Haber Klima karşısında durmak göz kuruluğuna yol açıyor Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER