"Kronik bronşitin en önemli tedavisi hastalık oluşmadan korunmadır"


Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, kronik bronşitin en önemli tedavisinin hastalık oluşmadan korunmak olduğunu söyledi.

Bronşit hastalığını, alt solunum yollarının iltihaplanması şeklinde tanımlayan Annakkaya, hastalığın genellikle sonbahar ve kış aylarında görüldüğünü ifade ederek riskli hasta gruplarını, yaşlılar, çocuklar, kronik akciğer hastaları, bağışıklığı baskılanmış kişiler ve hamile kadınlar olarak sıraladı.

Prof. Dr. Annakkaya, bronşit hastalığı türlerinden akut bronşitin, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının, akciğer içi alt solunum yollarına inmesiyle oluştuğunu belirterek, hastalığa neden olan asıl faktörün ise genellikle viral enfeksiyonlardan kaynaklandığını ifade etti.

Akut bronşitin bir haftadan uzun süren öksürük, ateş, göğüste hırıltı ve yanma, zaman zaman da nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini vurgulayan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, şunları kaydetti:

"Öksürük genellikle kuru olup yatınca artar ve oldukça rahatsız edicidir. Semptomlar tedaviye rağmen bir iki aya kadar sürebilir, bazen ağır seyrederek kronik bronşit, solunum yetmezliği gibi sıkıntılara da neden olabilir. Tedavide semptomlara yönelik ilaçların yanında istirahat ve bol sıvı alınması önemlidir."

Akut bronşitten korunmak için mevsime uygun beslenme ve giyinmenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Annakkaya, dengeli beslenmenin yanında C vitamini yönünden zengin gıdaların ve kuru yemişlerin tüketilmesi gerektiğini, özellikle risk grubundaki kişilerin akut bronşitten korunmak için her yıl grip aşısı yaptırılmaları gerektiğini vurguladı.

Bronşitin bir diğer türü olan kronik bronşitin ise sigara kullanımı başta olmak üzere, solunum yolu ile alınan çeşitli toksik maddelere maruz kalma sebebiyle oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, düşük sosyokültürel düzey, fiziksel aktivite eksikliği, hava kirliliği ile çeşitli mesleki ve çevresel faktörlerin de kronik bronşit oluşumunda önemli rol oynadığını kaydetti.

Tekrarlayan akut bronşit ataklarının akciğerde kalıcı hasara neden olarak kronik bronşite sebep olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Annakkaya, sözlerini şöyle tamamladı: "Kronik bronşitte öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı en önemli yakınmalardır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bakteriyel ve viral enfeksiyonlar hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Hava kirliliği de şikayetlerin artmasında diğer önemli bir faktördür. Şiddetli ataklar kronik hastalığın daha da ilerlemesine neden olur ve çoğu zaman acilde müdahale veya hastaneye yatış gerektirir."

CİHAN
<< Önceki Haber "Kronik bronşitin en önemli tedavisi hastalık oluşmadan... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER