Kurbanlıklara ultrasonlu gebelik testi

Kurbanlıklara ultrasonlu gebelik testi

Mühye Kurban Satış ve Kesim Alanı'nda vatandaşlar için düzenli ve hiyjenik koşulları sağlayan Çankaya Belediyesi, bir ilki daha gerçekleştirdi. Bayram öncesi pasaportları, küpeleri, nakil belgeleri ve aşı karneleri kontrol edilerek alana alınan kurbanlıklardan şüpheli bulunanlara ultrasonlu gebelik testi yapılıyor.

Satıcıların veya satın alan kişilerin talep etmesi durumunda birkaç dakika içinde erken gebelik testi yapılabiliyor. Çankaya Belediyesi veterinerleri tarafından yapılan test, hayvana hiçbir zarar vermeden kısa sürede tamamlanıyor. Bayram öncesi 3 gün boyunca yürütülen çalışmalarda gebe olduğu tespit edilen kurbanlıklar ile ilgili satıcı ve alıcılara da bilgi veriliyor. Gebelik testinin yanı sıra iştahı kesilen ve yemek yemeyen kurbanlıklar da veteriner hekimler tarafından kontrol ediyor.

KARA SİNEKLERE NOKTA ATIŞI

Mühye Kurban Satış ve Kesim Alanı'nda ilaçlama çalışmaları da sürüyor. Çadırların kurulmasından itibaren başlayan ve bayram sonuna kadar devam edecek ilaçlamalar sabah, öğle ve gece olmak üzere hergün üç defa tekrarlanıyor. Bu yıl ilk kez kullanılan granür formülasyonundaki ilaç, özellikle kurbanlıklara musallat olan kara sineklere karşı etkili. Çadırların iç ve dış kısımları için kullanılan özel ilaç insan ve hayvan sağlığına zarar vermiyor.

Ayrıca, kesim alanından kaçan hayvanlara karşı kurulan 4 kişilik 'Kurbanlık Yakalama Timi' de bayram boyunca alanda hazır bulunacak. Çankaya Belediyesi ayrıca kurban satış ve kesim alanındaki düzeni de bayram boyunca 100'ün üzerinde zabıta ve güvenlik görevlisi ile sağlayacak. CİHAN
<< Önceki Haber Kurbanlıklara ultrasonlu gebelik testi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER