Maltepe'de sayım yeniden başladı

İstanbul'da oy sayımının sürdüğü tek ilçe olan Maltepe'de dün gece duran oy sayımı yeniden başladı.

SHABER3.COM

Oy sayımı, 12 sandık kurulu yerine, iki kurulla yapılıyor. Sayılan sandıkların 400'ünü AKP ve MHP'nin itirazları üzerine yeniden sayım kararı verilen sandıklar oluşturuyor. Maltepe'de toplam 1089 sandık bulunuyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Maltepe'de AKP ve MHP'nin yaptığı itirazları dün değerlendiren ilçe seçim kurulu, oy sayımı süresince getirilen ilave kurulların sayımlarının iptaline ve bu oyların yeniden sayımına karar verdi.

Gazeteci ve eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP'nin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) dilekçe vererek, 100 yeni kurul oluşturulmasını talep ettiğini yazdı. Yarkadaş, YSK'nın TSİ 10:00'da başlayan toplantısında CHP'nin itirazını ele alacağını ifade etti.

CHP'nin itiraz dilekçesinde "İlçe Seçim Kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararı hukuken yanlıştır" ifadeleri yer aldı.

CHP'ye göre, bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, YSK'nın sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı bir durum ve hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olma hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğurma riski taşıyor. Ana muhalefet partisi, bu durumun seçim güvenliğini tehlikeye attığını savunuyor.

İstanbul Maltepe'de yeniden oy sayımı, Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Maltepe'deki ilçe seçim kurulları geçtiğimiz günlerde, sayımı hızlandırmak için mevcut iki kurul sayısını yükseltmişti.

İlçe Seçim Kurulu son olarak Cuma günü, 12'ye çıkarılan kurul sayısını da artırmak istemiş, bunun kendilerine yazılı olarak tebliğ edilmediğini belirten AKP ve MHP'liler görevli hâkime tepki göstermişti.

Tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine polis salona girerek olaya müdahale etmiş, oyların sayım süreci durdurulmuş, Cumartesi sabahı ise tekrar başlamıştı.

Pazar akşam saatleri itibariyle Maltepe'deki 1089 sandığın 900'den fazlası sayılmıştı.

İlçe seçim kurullarının verdiği bu karar öncesi, sayımların bugün bitmesi bekleniyordu.

CHP, itirazında Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun kararının tam kanunsuzluk hali taşıdığını söyledi. CHP'nin karara yönelik itirazının kabul edilmemesi durumunda yüzlerce sandığın iki kurul tarafından yeniden sayılması bekleniyor.

Bu durumda sayım sürecinin Pazartesi günü tamamlanmayacağı düşünülüyor.

Bu arada AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi talebiyle yapılacak olağanüstü itiraz için hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını, dilekçe ve belgelerin "çok kısa zaman içinde" YSK'ya teslim edileceğini duyurdu.

Partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım'ın ise bugün AKP İstanbul İl Başkanlığı'nda bir açıklama yapması bekleniyor.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimleri ardından İstanbul'un tüm ilçelerinde geçersiz oyların, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayımına karar verilmişti.

İstanbul'da yapılan itirazlar ardından yapılan yeniden sayım süreçlerinde sadece Maltepe'deki sayım tamamlanmamış durumda.

YSK'nın İstanbul'daki büyükşehir belediyesi seçim sonuçlarıyla ilgili kararını vermesi için Maltepe'de sayımın sona ermesi ve birleştirme tutanaklarının tamamlanması bekleniyor.
<< Önceki Haber Maltepe'de sayım yeniden başladı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER