MHP, 10 Temmuz'da kurultay yapamayacak mı?

MHP'de değişim isteyen muhaliflerin 19 Haziran’da yaptığı olağanüstü tüzük kurultayında yapılan değişikliklere Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararı vermesi MHP Genel Merkezi’nin elini güçlendirdi. Muhalif kanat bugün mahkeme kararına itiraz edecek.

MHP’de yeni lider 10 Temmuz’da seçilecek

İtiraz kabul edilmezse MHP yeni bir yargı sürecine girecek. Ancak mahkemenin kesin kararının 9 günlük resmi bayram tatili nedeniyle 10 Temmuz öncesine yetişmeyeceği belirtiliyor. Öte yandan 10 Temmuz'da yapılacak kongereye kimin ev sahipliği yapacağı da mahkemeden gelecek bu karara bağlı.

Zira 19 Haziran'da yapılan tüzük kurultayında 10 Temmuz'da başkan seçimli kurultay yapılması kararı alınmıştı. Bu değişiklikler askıya alınınca bu kararda şu an için geçersiz sayılacağından, YSK'nın topu attığı Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu, olağanüstü kongreyi toplama görevini MHP Genel Merkezi'ne verebilir.

İHRAÇ İHTİMALİ

Mahkemesi tüzük değişikliklerini askıya almasıyla muhaliflere 'ihraç' yolu tekrar açıldı. MHP Genel Merkezi 10 Temmuz'daki kurultay öncesi, mevcut tüzüğe dayanarak muhalif isimler başta Meral Akşener olmak üzere Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın ile onlarla destek veren delegeleri ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edebilir.

KONGRE HİÇ OLMAYABİLİR

Kulislerde dolaşan bir diğer iddia ise 10 Temmuz'da kurultayın hiç yapılmaması. Devlet Bahçeli taraftarı bir üst kurul delegesinin 10 Temmuz'da yapılacak kongrenin gündemini "Olağanüstü kurultayda genel başkan, MYK ve MDK seçimi yapılamaz" diyerek başkan seçimini engelleyebilir. Kongrenin iptalini talep edebilir. Bu süreçlerin hepsi yeni ve uzun bir yargı yolunun varlığına işaret ediyor.

Kaynak: Meydan Gazetesi
<< Önceki Haber MHP, 10 Temmuz'da kurultay yapamayacak mı? Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER