Milyonlarca liraya onarılan havalimanı pisti çatladı

Geçen yıl onarımı için 58 milyon TL harcanan Trabzon Havalimanı pisti, çatladı. Trabzon Havalimanı pistinin güneyinde 25 metrekarelik alanda meydana gelen ondülasyon nedeniyle 20 Ağustos Cuma saat 20.40 itibarıyla trafiğe ara verildi.

SHABER3.COM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'na pist ihalesinin hangi firmaya, ne kadar bedelle verildiği sorulmuş, Bakan yanıtlamamıştı. Buna karşın ihaleyi Makyol İnşaat’ın aldığı açığa çıkmıştı.

Trabzon Havalimanı'nda Cuma akşamı üç saat boyunca uçuşların aksamasına neden olan pistteki çatlak, gözleri pist ihalesi ile ilgili tartışmalara çevirdi.

Geçtiğimiz yıl Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşların durdurulması üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Trabzon Havalimanı’nda uçuş emniyetini tehdit eden eğimlerin ve deformasyonların kaldırılması amacıyla onarım çalışması başlatmıştı. Pistteki onarım inşaatı 5 Mayıs 2020’de başlamış, 1 Haziran 2020 tarihinde tamamlanmış ve havalimanı bu tarihte uçuşa açılmıştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) pist onarım işi için pazarlık usulü (21/B) ile açtığı ihaleyi 29 Nisan 2020 tarihinde Makyol İnşaat’ın aldığı öğrenildi. DHMİ, bu kapsamda pist bakımı ve aydınlatması işleri için Makyol İnşaat’la 58 milyon 58 bin 661 TL’lik sözleşme imzaladı.

Son 10 yılda 24 kez vergiden muaf tutulan Makyol,  kamu ihalelerinin yüzde 24'ünü alan şirketlerden biri oldu.Öte yandan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da, pist bakım çalışması ile ilgili 28 Nisan 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sunmuştu.

Onarım işi için ihale duyurusu yapılmadığını belirten CHP'li Kaya, ihalenin yandaş bir firmaya verileceğini iddia etmişti.

Kaya'nın önergesini 17 Haziran 2020 tarihinde yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, ihale ve inşaat tarihleri ile ilgili soruları yanıtlamış ancak, ihaleyi kazanan firma ve sözleşme bedeline ilişkin bilgi vermemişti.
<< Önceki Haber Milyonlarca liraya onarılan havalimanı pisti çatladı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER