MİT’te 650 milyon dolarlık sorgu iddiasına dava açan Gökçek’e mahkemeden ret

Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “MİT’te ifadesine başvurulan kişi Melih Gökçek midir” sorusu nedeniyle CHP’li Murat Emir’e açtığı dava reddedildi. Gökçek’in oğlunun MİT’te sorgulandığı iddia edilmişti.

SHABER3.COM

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, gazeteci Ahmet Takan’ın yaklaşık iki buçuk yıl önce “Ankara kulisleri durulmuyor” başlığıyla kaleme aldığı yazısında dile getirdiği iddialar üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi. Soru önergesinde Emir, Yenimahalle’deki MİT binasında iki gün misafir edilen bir belediye başkanı ile oğlundan yurt dışındaki paralarının bir bölümünü Türkiye’ye transfer etmesinin istendiği ve 650 milyon doların Türkiye’ye getirildiği iddialarını hatırlatarak, “MİT’te ifadesine başvurulan kişi Melih Gökçek midir?” diye sordu.

GÖKÇEK’İN DAVASI REDDEDİLDİ
Gökçek, TBMM gündemine gelen sorularla ilgili kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle Emir’e dava açmıştı. Davayı geçtiğimiz günlerde karara bağlayan Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, milletvekili Emir’in Anayasa’nın 98. maddesi kapsamında denetim yetkisini yerine getirdiği gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

TEHDİT EDEREK ÜSTÜ KAPATILSIN İSTİYOR
Gazeteci Ahmet Takan’ın 16 Şubat 2017 tarihinde ortaya attığı iddiaların üstüne gidilmesi gerektiğinin belirten Emir, şunları söyledi: “İddialar üzerine ben de denetim yetkimi kullanarak, söz konusu iddiaları konunun muhatabı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordum. Gerçekten Ankara’da bir belediye başkanı ile oğlunun ifadesinin alınıp alınmadığını, bu kişilerin Gökçek ve oğlu olup olmadığını sordum ancak bakanlık yanıtlamadı. İçişleri Bakanlığı bu iddiaları yanıtlamak zorunda. Kamuoyu bu iddiaların doğruluğunu, doğruysa bu kişilerin kimler olduğunu merak ediyor. Bu konuların konuşulmasından ve soru sorulmasından Gökçek de rahatsız oluyor. Dava açarak, tehdit ederek bu iddiaların üstü kapatılsın istiyor. Ancak, bu soruları sormaya hem yetkiliyiz hem de görevliyiz. Görüldüğü gibi yargı önünde de haklılığımız kanıtlandı. Bu iddialar aydınlanana kadar sormaya devam edeceğiz.”

GÖKÇEK SAÇMALIK DEMİŞTİ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek iddialara ilişkin, “Benden 650 milyon dolar isteyecek Milli İstihbarat Teşkilatı, Ben de ‘hay hay’ diyeceğim, hemen 650 milyon doları Türkiye’ye getireceğim. Neyle getireceğim? Uçağa mı koyacağım, getireceğim? Böyle bir saçmalık var mı? Böyle bir aptallık, manyaklık, serserilik, geri zekalılık var mı?” demişti.
<< Önceki Haber MİT’te 650 milyon dolarlık sorgu iddiasına dava açan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER