Musluğu kesilen vakıflara yeni rant kapısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin, vakıf ve derneklere büyükşehir belediyeleri üzerinden aktarılan paranın seçimleri kazanan CHP’li belediye başkanları tarafından kesilmesi sonrası, bu dernek ve vakıfların yurtlarındaki öğrencilere "beslenme ve barınma desteği" ismi altında Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü üzerinden rant kapısı açıldığını iddia etti.

SHABER3.COM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bütçesinden, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Daru'l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı, TÜGVA'nın da bulunduğu vakıf ve derneklere 357 milyon 453 bin 972 liranın aktarıldığı açıklanmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu dernek ve vakıflara aktarılan parayı keserek vakıflarla yapılan protokollerin feshedildiğini duyurulması üzerine gündeme gelen para akışı kamuoyunun gündemindeydi.
 
YENİ RANT KAPISI DEVREDE

Odatv'nin haberine göre; CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, vakıf ve derneklere AKP’nin yönettiği büyükşehir belediyeleri üzerinden aktarılan paranın seçimleri kazanan CHP’li belediye başkanları tarafından kesilmesi sonrası bu vakıf ve derneklere Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü üzerinden rant sağlandığını iddia etti.

Şahin, “TÜRGEV, TÜGVA, Ensar, İlim Yayma, ÖNDER gibi vakıf ve dernekler Erdoğan’ın gözbebeğidir. Kendisi kurdurup yönetimlerini de oğlu Bilal Erdoğan üzerinden dizayn eder. Yani bunlar bir nevi Erdoğan ailesinin kendi vakıfları. Adları birçok yolsuzluğa, devletin parasının ranta çevrilmesine konu olan kuruluşlar! Bu vakıf ve derneklere AKP’li belediyelerden milyonlarca lira para aktarılıyordu." dedi. 

“AKP’NİN 1-2 YIL ÖNCE HAYATA GEÇİRDİĞİ KYK FORMÜLÜNÜ HIZLANDIRDILAR”

"Yerel seçimler sonrası seçimleri kazanan CHP belediye başkanlarının, vatandaşın vergileriyle meydana gelen devletin parasının rant dönüşmesini engellemesi, AKP’ye akan muslukları kesmesi ile, AKP’nin 1-2 yıl önce hayata geçirdiği KYK formülü hızlandırdılar!" diyen Şahin, "Bu yandaş vakıf ve derneklere ait olan öğrenci yurtlarını tam doluluk oranında göstererek Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne öğrenci listesi veriyorlar." dedi. 

Şahin, "Yurdun kapasitesi 1.000 kişi, kalan öğrenci sayısı 150 ama nedense devletin kurumu olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü hiçbir kontrol ve denetim yapmadan yurtta 1.000 öğrenci kalıyormuş gibi fakir fukaranın vergisini bu vakıflara aktarıyor. Bu paralar nereye, kimin cebine gidiyor?” diye sordu.

BAKANA SORULAR

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplaması talebi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan önergede Suzan Şahin’in, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na şu soruları yöneltti:

1. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü hangi vakıf ve derneklere ait yurtlardaki öğrenciler için beslenme ve/veya barınma desteği sağlamaktadır? Bu vakıf ve derneklerin isimleri nelerdir?

2. Bugüne kadar Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak beslenme ve/veya barınma desteği isteyen kaç adet vakıf ve derneğe olumsuz cevap verilmiştir? 

3.Olumsuz cevap verilerek beslenme ve/veya barınma desteği talebi reddedilen vakıf ve derneklerin isimleri ve ret gerekçeleri nelerdir?

4. TÜRGEV, İlim Yayma Vakfı, TÜGVA, EnsarVakfı, ÖNDER adlı vakıflarının sahibi olduğu kaç yurda Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü beslenme ve/veya barınma desteği sağlamaktadır? 

5. Bu yurtların öğrenci kapasiteleri ve doluluk oranı nedir?

6. 2017-2018 ve 2018-2019 öğretim yıllarında hangi vakıflara kaç öğrenci için kaç TL beslenme ve/veya barınma ödemesi yapılmıştır? 

7.Vakıf ve derneklere şimdiye kadar toplam ne kadarlık bir beslenme ve/veya barınma desteği ödemesi yapılmıştır?

8. Dernek ve vakıflardan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne verilen beslenme ve/veya barınma desteği yapılacak öğrenci listeleri ve sayıları bir denetime tabi midir? 

9. Denetim yapılıyor ise nasıl bir yol izlenerek bu yurtlardaki öğrenci sayıları denetlenmekte ve beslenme ve/veya barınma desteği ödemesi yapılmaktadır? 

10.Denetleme yapılıyor ise bu denetlemeyi yapan birim veya birimler hangileridir?
<< Önceki Haber Musluğu kesilen vakıflara yeni rant kapısı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER