'Pozitif vakaları ayırıp yolumuza devam edeceğiz'

TFF Başkanı Nihat Özdemir Liglerin Temmuz’un ortasında başlayacağının sinyalini verdi. 7 alternatifin olduğunu söyleyen Özdemir, kulüplerin kendi çıkarına göre talepte bulunduğunu açıkladı. Özdemir 'Takımlarda virüs çıksa dahi diğerlerine test yapıp, yolumuza devam etmek istiyoruz.' dedi .

SHABER3.COM

Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) Başkanı Nihat Özdemir, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu programda liglerini başlaması ile ilgili yeni bir tarih verdi. Özdemir, daha önce 12 Haziran olarak açıkladıkları Süper Lig’in başlangıç tarihinin Temmuz ortasına kayabileceğini ifade etti ve ellerinde 7 alternatif daha olduğunu dile getirdi. Kulüplerin kendi çıkarlarına göre talepte bulunduklarını vurgulayan Özdemir, başlama tarihi ile ilgili olarak Sağlık Bakanı’nın “Ben karışmam” dediğini açıkladı. TFF başkanı Nihat Özdemir’in gündeme dair açıklamaları şöyle:
 

TEMMUZ BAŞINDA YA DA ORTASINDA DA BAŞLAYABİLİRİZ
“Bakanlarımızla bir toplantı yaptık ve herkesin görüşü Haziranda başlamaktı. Ligler şimdilik 12 haziranda başlayacak dedim ben. Alternatiflerime göre de Temmuzda da başlarım ben bu lige dedim. Haziran 12’de başlayacağız diyorum ama şimdilik, olmazda Temmuz başında ya da ortasında da başlayabiliriz. Temmuz başında başlarsak, 12 Ağustos’ta ligi bitiririz (Hızlandırılmış fikstür) Ben neye bakacağım? Türkiye’de Kovid olayı nasıl gidiyor? Bence çok iyi gidiyor. Avrupa’da ve dünyada en iyi durumdaki ülkelerin başında Türkiye geliyor. Belki biz Temmuz ayındaki maçlarımızı şimdilik seyircisiz kararı olmasına rağmen belki de seyircili oynayacağız. 12 Haziran olmazsa 19 Haziran var, 26 Haziran var, 3 Temmuz var, 10 Temmuz var”

ALMANYA’DA VEFAT SAYISI 8 BİN TÜRKİYE’DE 4 BİN
Ben sağlık bakanıyla bir görüşme yaptım. Kendisini çok takdir ediyorum. Bu noktada olmamızın en önemli noktalarından birisi kendisi, bilim kurulu ve cumhurbaşkanımızdır. Ben ona bir tarih belirlemek istiyoruz biz duramayız dedim. Vefat sayısı Almanya’da 8 binken benin Türkiyem de 4 bin.SAĞLIK BAKANI ‘BEN KARIŞMAM’ DEDİ
Ben de kendisiyle konuşurken biz bilim kurulu ve sağlık bakanlığı olarak hiçbir şeyinize karışmayız. Siz zaten özerk bir kurumsunuz dedi bize. Ben de bakanımıza Sağlık protokolümüzü gösterdim. İyice inceledi ve kapsamlı, iyi buldu protokolümüzü. Siz bu işte yolunuza devam edin başınız sıkıştığında bana danışabilirsiniz dedi. Her zaman görüşüyoruz. Başım sıkıştığında her zaman kendisini arıyorum bakanımın. TFF’nin önemli, bir sağlık kurulu var.

ALMANYA BİZİM İÇİN REHBER, SAĞLIKTAN ÖDÜN VERMEYİZ
Almanya bizim için bir rehber. Nasıl başladıklarını göreceğiz, takip edeceğiz. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen İtalya, İspanya gibi ülkeler bizden çok daha kötü olmasına rağmen bugün liglerin başlama tarihini açıkladılar. Sağlık Kurulumuzun danışma kurulu var. Onların Türkiye’nin en iyi enfeksiyon doktorlarıdır. Mete Düren var. UEFA’nın sağlık kurulu üyesi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde futbola nasıl döneceğimizin protokolünü hazırladık. İtalya’dan, İspanya’dan, Almanya’dan aldık ve bunlardan daha katı bir protokol hazırladık. Sağlıktan hiçbir zaman ödün vermeyiz. Bir kimsenin sağlığı bu ligden daha önemlidir.FUTBOLDA KULÜPLERİMİZ OYNAMAK İSTİYOR
Sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmak istiyoruz. Basketbol ve voleybol bizden farklı. Onlar salon spor yapıyorlar. Orada sadece 2 takım oynamak istemiş ancak bende öyle değil ki. Oradaki kulüpler oynamak istemiyorlar. Futboldaki kulüplerimiz ise futbol oynamak istiyor. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’e canı yürekten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kendisiyle her gün görüşüyorum. Sağlığını her gün takip ediyorum. Beşiktaş Başkanı Çebi’nin pozitif olduğunu duydum. Kendisini aradım ve herhangi bir semptom göstermediğini duydum. Buna çok sevindim.

KULÜPLER SAMİMİ OLSUN KENDİLERİNE YÖNELİK KARAR BEKLEMESİN

 
Bütün kulüplerimize sesleniyorum; Ne olursunuz şeffaf olun, açık olun, adil olun. Herkes federasyondan kendi çıkarlarına yarayacak kararlar almamızı bekliyor. Samimi olsunlar, açık olsunlar, adil olsunlar. Kendilerine yönelik bir karar çıkarmamızı beklemesinler. Biz cuma günü başlıyoruz, İtalya’da cumartesi başlamayı planlıyorlar. Rusya 21 veya 28 Haziran’da başlıyor ve Avrupa’da vaka sayısında inanılmaz artışa geçen bir ülke şu anda. Çok kötü durumdalar. Şu anda genel olarak seyircisiz oynanacak. UEFA da başta seyircisiz olarak başlayalım diyor.

KÜME DÜŞMEK ÜZERE OLAN TAKIMLAR LİG BİTSİN DİYOR
Kendileri basında sık sık açıklamalarda bulunuyorlar. Sanal medyaya dahi açıklamalar yapan birçok kulüp yetkilimiz mesajlar yolluyorlar. Hiçbir takım idarecisi, sporcusu, hocası kendi bulunduğu durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. küme düşmek üzere olan takımlar diyorlar ki ‘lig burada bitirilsin’. Aynen basketboldaki gibi olsun istiyorlar. Ancak bunlar kimsenin gözünden kaçmıyor, bence komik duruma düşüyorlar. Fakat ortaya gerçek sağlık sorunlarıyla çıkıp, adil kararlar üretmemizi istiyorlarsa ona saygımız sonsuz. Federasyon, herkesin sağlığını önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Instagram’dan yaptıkları yayınlarla, tweet atmalarıyla biz hiçbir zaman kararımızdan dönmeyiz. Onların açıklamalarıyla federasyon herhangi bir karar değiştirmez.ANTALYA, İSTANBUL PLANIMIZ YOK
Ligde kalma endişesi olan takımlarımızın açıklamaları var. Teknik direktörlerimizin açıklamaları var. Ben bunları doğru bulmuyorum. Onların bu açıklamalarının bizim kararımızda bir etkisi olamaz. Bizim tek bir planımız var. Bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz olmak üzere başlayacak. Herkes kendi evinde başlayacak. Daha liglerin başlamasına neredeyse 1 ay var. Şu anda kesin net bir şey konuşmak istemiyorum. Bizim, liglerin Antalya ya da İstanbul’da oynanması için bir planımız yok. Ana hedefimiz; yine stadyumda sağlık kontrolleri olması şartıyla seyircili oynanmasıdır. Bu ankete katılanların yüzde 89’u futbolu, sporu çok özlediklerini, bir an önce maçların başlaması gerektiğine inanmışlar. Futbol, insanlarımızın önemli bir meşguliyeti.

FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİNDEKİ ANLAŞMAZLIKLAR UÇK ÇÖZECEK

 
Geçen hafta Kulüpler Birliği’nin yetkilileriyle, bazı başkanlarla ve bizim teknik ekibimiz bir araya gelerek futbolcu ve kulüp arasında anlaşmazlık olursa nasıl bir yol izleneceği hakkında kararlar aldık ve bunu açıkladık. Önemli olan burada futbolcu ile kulübün yapmış olduğu anlaşmadır. Biz diyoruz ki; bu anlaşma esastır ama bu sözleşmede eğer bir anlaşmazlık olursa ve bu anlaşmazlığın çözümü için bize başvurursanız, aynen FIFA gibi federsayon da her kulübün dosyasına, futbolcunun durumuna bakacak. Futbol takımı bugüne kadar nasıl bir tavır sergilemiş, futbolcu bugüne kadar nasıl bir tavır sergilemiş diye bakacağız. Bizim Tahkim Kurulumuz, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu(UÇK), oturacak dosyaları inceleyecek ve bu çerçeve içerisinde kararlar alacağız.
<< Önceki Haber 'Pozitif vakaları ayırıp yolumuza devam edeceğiz' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER