NY Times Erdoğan-Putin ilişkisini yorumladı: 'Erdoğan zorluk yaşıyor'

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times, AKP'li lCumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilişkiyi analiz etti. Gazete "Ortak çıkarların olduğu karmaşık ilişki" başlığını kullandı.

SHABER3.COM

Son dönemde yakın bir ilişki içerisinde olan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin arasındaki ilişkiyi mercek altına alan New York Times kapsamlı bir analiz hazırladı. Steven Erlanger imzalı haberde, “Erdoğan riskli bir seçime hazırlanırken ve Suriye’ye yeni bir operasyon gündemdeyken Türkiye, Rusya’dan nakit, gaz ve iş istiyor ve Moskova da Batı’nın yaptırımlarından kaçmak için müttefik istiyor” denildi.

Makalede, “Erdoğan gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde ekonomik krizle, yüzde 80’lere ulaşan enflasyon ve merkez bankasında döviz sıkıntısıyla birlikte siyasi zorluk yaşıyor. Putin’in de kendi dertleri var, Ukrayna’daki savaş, sert yaptırımlar gibi” yorumu yapıldı. Her iki ismin de karşılaştığı zorlukların birbirlerine yakınlaştırdığını söylerken, “Son 3 haftada iki kez görüştüler, sonuncusunda Soçi’de görüştüler” hatırlatması yapıldı.

New York Times’ta yayınlanan analizde Erdoğan ve Putin arasındaki yakınlığın NATO müttefikleri arasında rahatsızlık yarattığı belirtildi. Erlanger, “Erdoğan için bu ilişkiden elde edeceği çıkar merkez bankasına nakit akışı, ucuz enerji, küresel anlamda önem, büyük ihracat pazarı, Rusya ile turizmin gelişmesi ve en önemlisi de Rusya’nın Suriye’deki Kürt ayrılıkçılara karşı mücadeleye destek vermesi” yorumunu yaptı.

“ERDOĞAN VE PUTIN, ‘FRENEMY’ OLDU”
Her iki ismin de İngilizce “hem dost hem düşman” anlamına gelen “frenemy” olduğunu yazan gazete, Erdoğan’ın İran’ın başkenti Tahran’da Putin’i beklettiğini ve iki ülkenin farklı cephelerde karşı karşıya olduğunu aktardı. Gazete, Washington yönetiminin iki ülke arasındaki yakınlaşmayı dikkatlice izlediğini aktarırken ABD’nin eski NATO büyükelçisi Ivo Daalder açıklamalarda bulundu.

Daalder, “Erdoğan bütün seçeneklerini açık tutuyor. Bu, ülkelerin sadece kendi çıkarlarını düşündüğü zamanlarda oluşur ve müttefiklik ruhuna uygun düşmez” ifadesini kullandı. New York Times’taki haberde, “Erdoğan gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerden önce anketlerde kötü sonuçlar aldı. En büyük kırılganlığı, yıkılmış bir ekonomi, halkın bezmiş olması ve milyonlarca mülteci” yorumuna yer verildi.
<< Önceki Haber NY Times Erdoğan-Putin ilişkisini yorumladı: 'Erdoğan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER