'Ortak alanlarda sigara içilmemesi konusundaki denetimler yetersiz'


Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser ölümlerinin yüzde 22'sinin tütün kullanımından kaynaklandığını belirtildi. Türkiye'de sigarayla mücadelede önemli bir yol kat edildiğini vurgulanarak, ortak alanlarda sigara içilmemesi konusunda uygulama ve denetimlerdeki yetersizliğine dikkat çekildi.

Yeşilay, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısı ile yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve tütün kullanımının önüne geçmek amacıyla, tüm dünyada 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanıldığına vurgu yapıldı.

Sigaranın tüm dünya ülkeleri için önemli bir halk sağlığı problemi olduğunun altı çizilen açıklamada, Türkiye'de her yıl ortaya çıkan 50 bin yeni akciğer kanseri vakasının yüzde 80-90'ının tütün tüketiminden kaynaklandığı hatırlatıldı. Uygulama ve karar vericilerin kendilerini üzdüğünü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Karar vericileri ve uygulayıcıları gelecek nesillerimiz için daha özverili olmaya davet ediyoruz. Farkındalık kampanyalarımız, bilgilendirme seminerlerimiz, kamu spotlarımız, sosyal medya çalışmalarımızla Yeşilay olarak sigaraya karşı mücadelemiz hız kesmeden devam edecek. Bu mücadeleye tüm vatandaşlarımızın sigarayı bırakarak, bilgi sahibi olarak ve bilinçlendirerek destek olmalarını arzuluyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri, hayatında yaktığı ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85'inin sigara bağımlısı olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sebebi sigaranın içindeki yüksek orandaki nikotin. Uzmanlar, vücuttan çok zor atılan nikotinin, beynin beslenmesini engellediğini, ergenlerde fiziksel ve bilişsel gelişimi olumsuz etkilediğini belirtiyor. Özellikle genç yaşlarda sigara kullanım oranında görülen artış, gençler üzerinde bu tehlikenin daha önemli boyutlarda olduğunu gösteriyor.

AKCİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

Dünya Akciğer Vakfı, sigara kullanımında mevcut eğilimin sürmesi halinde, bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalmaları yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği'nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası'na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. DSÖ istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek."

Yeşilay, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sosyal medyada #BıraktıktanSonra hashtag'iyle başlatacağı kampanyayla sigaranın zararları ve tüm dünyayı tehdit eden risklere dikkat çekilecek. CİHAN
<< Önceki Haber 'Ortak alanlarda sigara içilmemesi konusundaki denetimler... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER