850 yıllık Notre Dame Katedrali küle döndü

Fransa'nın başşehri Paris'te 850 yıllık Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Yangın sebebiyle kadetralin kulesinin yıkıldığı ve çatısının çöktüğü belirtildi. Notre-Dame Katedrali'nin sözcüsü, "Bütün yapı yanıyor, geriye hiçbir şey kalmayacak." ifadelerini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise yaptığı açıklamada katedralin yeniden inşâ edileceğini açıkladı.

Notre Dame Katedrali'nde yangın

Notre Dame Katedrali'nde yangın Fransa'nın başşehri Paris'te bulunan ünlü Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Yangın mahalline gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi.

Yangın sebebiyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

PARİS BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Paris Notre Dame Katedrali'nde korkunç bir yangın söz konusu. Paris itfaiyesi halen yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile iletişim halindeyiz. Herkesi güvenlik mesafesini korumaya davet ediyorum.” dedi.KATEDRALİN KULESİ ÇÖKTÜ

Yangın sebebiyle kadetralin kulesinin yıkıldığı ve çatısının çöktüğü belirtildi.
[Haber görseli]"GERİYE HİÇBİR ŞEY KALMAYACAK"


BBC Türkçe'nin haberine göre, Notre-Dame Katedrali'nin sözcüsü, "Bütün yapı yanıyor, geriye hiçbir şey kalmayacak." dedi.

MACRON'DAN AÇIKLAMA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin taleplerine ilişkin yapacağı konuşmayı iptal ederek olay yerine hareket etti.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı. Macron yaptığı açıklamada katedralin yeniden inşa edileceğini de açıkladı.

TRUMP: HAVADAN SU TANKERLERİ KULLANILABİLİRDİ

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter üzerinden yangına ilişkin açıklamada bulundu. 

Trump mesajında, "Paris'in Notre Dame Katedrali'ndeki büyük yangını seyretmek çok korkunç. Belki yangını söndürmek için havadan su tankerleri kullanılabilirdi. Hızlı hareket etmek lazım!" ifadelerini kullandı.

İNŞAATI 200 YILDAN FAZLA SÜRDÜ

Notre Dame Katedrali, Fransa’da bulunan görkemli bir Katolik Katedrali’dir. 

Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Dünyanın en ünlü kilise binalarından biridir. Fransız gotik mimarisinin en önemli örneklerinden olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir. 

Katedral, Ortaçağda inşa edilmiştir. Katedralin inşaatı 12'nci yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürmüştür. Katedral 5 bin 500 metrekarelik bir alanı kaplar.

ROMANI YAZILDI, FİLMİ ÇEKİLDİ

Napoleon Bonaparte'ın taç giyme töreninin de yapıldığı katedral, Victor Hugo’nun "Notre Dame’ın Kamburu" isimli romanına da konu olmuştu. Roman aynı isimle sinemaya uyarlanmıştı. 

Her yıl yaklaşık 13 milyon kişi tarafından ziyaret edilen katedral aynı zamanda Avrupa'nın en çok ziyaret edilen tarihi yapısı. 

Notre Dame Katedrali, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanıyor ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapıyordu.


<< Önceki Haber 850 yıllık Notre Dame Katedrali küle döndü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER