Erdoğan'dan Mısır yönetimine sert mesajlar

Bağcılar Metro açılışında halka seslenen Erdoğan'dan Mısır yönetimine sert mesajlar gönderdi.

Erdoğan'dan Mısır yönetimine sert mesajlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar Meydanı'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Esenler Otogar-Bağcılar-Mahmutbey- Olimpiyatköyü- Başakşehir Metro Hattı'nın açılışını yaptı. Mısır'daki idareyi 'sözde yönetim' diye nitelendiren Erdoğan'dan başta Avrupa Birliği olmak üzere BM ve dünya kuruluşlarını eleştirdi. 

Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle: 

Şu anda inşaatı devam eden, proje aşamasında olan hatlar da bittiğinde İstanbul'da toplam metre uzunluğumuz 708 kilometreye ulaşmış olacaktır. Bugün açılışını yaptığımız Otogar, Bağcılar, Başakşehir Metrosu 18 istasyonla hizmet verecek. Yeni metro hattımız saatte 111 bin yolcu taşıyacak. Engelli vatandaşlarımızın rahat kullanımı için ne gerekiyorsa yapıldı. Açılışını yaptığımız hat yaklaşık 1,5 milyar dolara maloldu.

ÇEVRECİLER GELİN BAKIN BURAYI GÖRÜN

Bu hat sayesinde İstanbullular'a çok önemli tasarruflar sağlanıyor. Bu güzergahta kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Toplu taşımada işletme maaliyetleri, yol bakım giderlmeri, akaryakıt tasarrufu gözönüne alındığında sadece 2013 yılı için bu sistemin ekonomiye katkısı  200 milyon dolar. Daha az araç kullanılacak, atmosfere salınan karbondioksitte azalma olacak. Çevreciler gelin bakın bunu görün. Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır.

ÇEVRECİLİK ÇIKIP NARA ATMAKLA OLMAZ

Ey CHP sen kim çevrecilik kim? Böyle Taksim Meydanı'na çıkıp orada nara atmakla çevrecilik olmuyor. Kaç tane ağaç diktin bundan bahset. Şu anda biz bunları yapıyoruz. Boğaz'da inşallah 29 Ekim'deki açılışını yapacağımız metro ile onun biraz daha aşağısında çift katlı tüpgeçit yapıyoruz, o da 2015'de bitiyor. Boğaz'ın üzerinde 2'si denizin altında olmak üzere 3 tane köprü oluyor. Köprülerin beşincisi de inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü. İnşallah o da 2015'de bitecek. Zamanla yarışıyoruz, bu millete bu yakışır. 

Marmaray'ın devreye girmesi ve Anadolu Avrupa yakalarındaki metro sistemlerinin entegre hale gelmesiyle Üsküdar ile Başakşehir arası 60 dakikaya iniyor. Başakşehir'den Kartal, yani İstanbul'un batı ucundan doğu ucu 89 dakikada katedilebilecek. Böyle dur, kalk falan yok. Sakin sakin oturup, kitabını gazeteni okuyarak, beyler gibi belirlenen saatte belirlenen hedefe ulaşacaksın. Bu büyük yatırımın İstanbul'a, İstanbullular'a tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

HERKESİN HASSASİYETİNE DUYARLI OLURUZ

Biz 'ben istiyorum öyleyse mutlaka olacak' anlayışında değiliz. Ama hiç kimse de 'Ben istemiyorum öyleyse bu yapılmayacak' anlayışı içinde olamaz. Çoğunluğun azınlığa hükmetmesine 10,5 yıl boyunca çok büyük bir dikkatle karşı çıktık. Ancak azınlığın da arkasına aldığı medya, illegal örgüt, uluslararası kirli odaklarla çoğunluğa zulmetmesine, dayatmalar yapmasına asla müsaade etmeyiz, göz yummayız. Herkesin hissiyatına duyarlı oluruz. Bir tek ferdin bile hassasiyetini dikkate alırız. Çoğunluğun taleplerini de azınlığın uzlaşmaz tavırlarına heba etmeyiz. Bu şehrin geleceğiyle ilgili söz sahibi olan yağmacılar değildir, vandallar değildir, barbarlar değildir.

Camları, pencereleri, esnafın dükkanlarını yağmalayanlar değildir. Gecenin dokuzundan sonra tencere tava ile sokağa dökülenler de değildir. Bu halkı rahatsız etmektir. Kimsenin halkı rahatsız etmeye de hakkı yoktur. Bu da suçtur. İstanbulumuzun geleceğiyle ilgili eğer vatandaşa saygılı olduğunu söyleyenler varsa o tencere tavayı mutfakta kullansın, sokakta değil. Eğer iktidar olmak istiyorsan onun yeri sandıktır. 

YAŞAM TARZI TEMİNATIMIZ ALTINDA

İstanbul'la ilgili söz sahibi olan milletin kendisidir. Hiç kimse kendini milletin üzerinde görmesin. Hiç kimse anarşiye, vandallığa başvurup millete dayatmalarda bulunmaya kalkmasın. Herkesin yaşam tarzı önemlidir, bizim teminatımız altındadır. Bu toprakların, yeşil alanların hiçbir noktası işgal kuvvetlerinin işgali altında olamaz. Kim ki buraları işgal etmeye kalkarsa o zaman karşısında devleti bulur. Yaşam tarzımız tehdit altında bahanesiyle hiç kimse yakıp yıkamaz. Hiç kimse başkalarının yaşam tarzlarına bulunamaz.

CAMİLERİMİZDEN NE İSTEDİNİZ?

10,5 yıldır iktidardayız, kimin yaşam tarzına karıştık? Böyle bir şey var mı? Buyrun, işte şurada başı açık olanı da var, başı örtük olanı da var. Hepsi bir arada. İşte bunlar böyle bir tabloyu oluşturamadıkları için çıldırıyorlar. İşte biz bu birliği sağladığımız için güçlüyüz, farkımız bu. Gezi Parkı için ne dediler, ağaç, çevre, park dediler. Peki Allah aşkına camilerimizden ne istediniz? 3 gün Dolmabahçe Bezmi Alem Camii işgal altındaydı. Ne istediniz camilerimizden?

Yolda yanında 6 aylık bebeğiyle 9 yaşında kızıyla gezen başörtülü annelerden ne istediniz? Utanmadan sıkılmadan çıkıp 'böyle bir şey yoktur' diye yalan söylüyorsun. Esnaftan ne istediniz? Emeğiyle geçinen insanlardan ne istediniz. Sivil vatandaşlarımızın araçlarını yakıp yıkmaktan ne anladınız. 200'ü aşkın araçları yaktınız, kamunun araçlarını yaktınız, bu nasıl bir çevrecilik anlayışıdır. Bütün saksılar yerlerde, kilit taşları söküldü. Polise o kilit taşlarını attılar. Bu polis bizim polisimiz.  Bu da suçtur.

Siz hukuka ters bir iş yaparsanız polisin iki, hatta üç yolu vardır. Önce uyarır, sonra suyu sıkar, ondan sonra da biber gazını sıkar. Polis bunu yaparken o eylemcilerin içinde silahla benim polisime ateş edenleri nereye koyacaksın? Benim şehit edilen polisimi nereye koyacaksın? Ona sahiplenmiyor bu eylemciler. Ne yazık ki ana muhalefet de sahiplenmiyor. Çünkü o da onlarla işbirlikçi. 

HESABI OLAN SANDIKTA GÖRSÜN

Burada barbarların, vandalların teröristlerin değil sadece ve sadece milletin egemenliği vardır. Kiminle meselesi varsa sandıkta bunun hesabını görür. 7 ay sonra Türkiye'nin önüne sandık gelecek. Hesabı olan buyursun sandıkta görsün. Demek ki daha çok çalışacağız. Ve inşallah sandıktan çok daha farklı ses çıkaracağız. Sandık dışında yol arayanlara artık benim milletim geçit vermez. 

MISIR, TÜRKİYE'NİN ÖZ KARDEŞİDİR

Mısır Türkiye'nin öz be öz kardeşidir. Kahire İstanbul'un öz kardeşidir. Bizim kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim Mekke'de nazil olmuş, Kahire'de okunmuş, İstanbul'da yazılmıştır. Bu üç şehir ortak medeniyetimizin üç yıldız şehiridir. Mısır'daki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Biz Mısır'ın huzuru, istikrarı ve demokrasinin tarafındayız. Mısır halkının tamamı bizim kardeşimizdir. Biz Mısır'ın tamamını bir ve beraber görüyoruz, tamamını kardeşlerimiz olarak kucaklıyoruz.

Son günlerde Mısır'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyor, Mısır halkının başı sağolsun diyoruz. Önce şu ilkeyi çok net bir şekilde ortaya koyacağız. Mısır'da bir darbe yapılmıştır. Kimse kimseyi aldatmasın. Darbe kime yönelik olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın, kimi koltuğundan indirirse indirsin, kötüdür, zararlıdır, demokrasinin ve geleceğin katilidir. İktidarı sevmiyor olabilirsin, başarısız görüyor olabilirsin. Demokrasilerde bir süre var, sandık var. Hesap o süre içinde sandıkta görülür. Bunun dışındaki her yol gayrimeşrudur, haksızdır, hukuksuzdur.

DEMOKRASİDE EN İYİ MEYDAN SANDIK MEYDANIDIR

70 yıl otokratik rejimle yönetilen Mısır'da 1 yıl önce demokratik seçim yapılıyor. Yüzde 50'lilik oyla sayın Mursi başbakan seçiliyor. 1 yıl içinde içeriden ve dışarıdan her türlü tezgahlar kuruluyor. Meydanlarda toplanmak demokratik bir haktır. Ama meydandaki kalabalığa aldanıp hiç kimse meydanları bütün bir ülkenin fotoğrafı olarak sunamaz. Tahrir'i görenler Adeviye Meydanı'nı niye görmüyorlar? Oradakiler Mısır halkı değil mi? Tahrir Mısır'ın fotoğrafıdır diyenler Adeviye Meyadını'nın karşısında neden susuyorlar? Demokraside en iyi meydan sandık meydanıdır.

Demokrasi arkasına meydanı alanın dayatmalar yapabileceği bir rejim değildir. Arkasına medyayı alanın dayatmalar yapabileceği bir rejim değildir. Demokrasi arkasına egemen güçleri, hele hele silahlı güçleri, yargıyı alanların halka dayatmalar yapabileceği bir rejim hiç değildir. Mısır'daki olaylar karşısında tüm dünya çok açık bir samimiyet testi içindedir. Bizlerle özel görüşmelerinde darbelere karşı olduğunu söyleyen Batı niye susuyorsun? Şimdi niye konuşmuyorsun? Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını niçin istemiyorsunk?

Türkiye'deki anamuhalefet tarihi boyunca hep darbelerden beslenerek büyümüştür. Sandıklarla değil darbelerle gelmiştir. Darbeyi kınamayanlar kendi içinde birbirlerine girdiler. Demokrasinin sandık dışında bir yolu olduğunu görsünler dedi. Sevsinler sizi. Bizim milletimizin sandık dışında yol arayanlara hiçbir zaman geçit vermeyecekler, buna inanıyorum.

BİZ DARBECİLERİN YANINDA DEĞİLİZ

Darbeyi kınamayanlar, darbeler karşısında tavır takınmayanlar, ama diyenler, ancak diyenler, lakin diyenler ilkesizlik, samimiyetsizlik içindeki apoletli sivillerdir. Mısır'daki darbenin üzerinden tam 4 gün geçti. Biz darbecilerin yanında değiliz. Biz sandık neyi işaret ettiyse onların yanındayız. 

Bazı İslam ülkeleri bu olana darbe diyemedi. Afrika Birliği'nin yaptığı samimi açıklamayı Avrupa Birliği yapamadı. Darbeye karşı net bir duruş sergilenmiş olsaydı Mısır bugün meydanlara bölünmeyecek, onlarca kardeşimiz hayatını kaybetmeyecekti. Cumhurbaşkanı Mursi yönetimdeki Mısır'ı yalnız bırakarak darbeye sahip çıkarak Mısır halkını cezalandırıyorlar. 

Yarın gece inşallah ilk sahura kalkıyoruz, teravihi kılıyoruz. Mubarek Ramazan-ı Şerif'te, Türkiye, Mısır, Suriye ve tüm insanlık için ellerimizi semaya açacağız. Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum, Allah birliğimizi daim kılsın diyorum. Bir olalım, iri olalım, beraber olalım diyorum. Ramazan-ı Şerif'in hayırlara, berekete, rahmete, afiyete vesile olmasını diliyorum. Hepinizi yoksulları hatırlamanızı, merhameti, dayanışmayı, bir tas çorbayı beraber paylaşmanızı, sofranızı misafirlerle bereketlendirmesini, bırakın 5 yıldızlı otelleri, oturun komşularınızla iftar sofralarınızı paylaşın.Çocuklarınızın başını okşayın.

Ramazan-ı Şerif refaha ve huzuru vesile olsun diyorum. Metro hattının Bağcılar'a İstanbullular'a hayırlı olmasını diliyor sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

<< Önceki Haber Erdoğan'dan Mısır yönetimine sert mesajlar Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER