TÜRGEV'den yeni hamle

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hizmete açtığı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kız öğrenci yurdu, TÜRGEV'e verildi.

TÜRGEV'den yeni hamle

Yurdun adını 'Fatma Aliye Hanim Misafirhanesi' olarak değiştiren TÜRGEV'in yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak da bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin, Akdeniz Üniversitesi'ne yakın olan Gülveren Mahallesi'nde hizmete açtığı yurdun temelleri, eski başkan CHP'li Mustafa Akaydın döneminde, 2011 yılı Haziran ayında atıldı. Belediyeler yurt olarak açamadığı için 'Çocuk ve Gençlik Eğitim ve Sosyal Tesisi' adıyla hizmet veren 300 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdunun açılışı, 25 Mayıs 2013 günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı. 

Kent dışından gelen ve ailesinin ekonomik durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan tesis, 6 milyon liraya mal oldu. 4 ve 2 kişilik odalar şeklinde düzenlenen yurt, ilk kez geçen öğretim yılında öğrenci kabul etti. Yurda ilk yılında öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi'nde görevli meslek uzmanlarıyla yapılan mülakat sonrasında alındı. 4 kişilik odalarda kalan öğrenciler ayda 200 lira, 2 kişilik odalarda kalanlar ise 350 lira ödedi.

MENDERES TÜREL, TÜRGEV'E DEVRETTİ

Yurdun TÜRGEV'e devri, 30 Mart seçimi sonrası AKP'nin çoğunluğu sağladığı Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 8 Ağustos toplantısında alınan bir karara dayanılarak gerçekleşti. Belediye Meclisi, bu kararla Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel'e 'kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirmek amacıyla protokol imzalama yetkisi' verdi.

TÜRGEV' devraldığı yurda ilk Türk kadın romancı Fatma Aliye Topuz'un adını vererek, 'Fatma Aliye Hanım Misafirhanesi' olara tesisi internet sitesinde tanıttı. Vakfın Akdeniz Üniversitesi Kampusu'nda açtığı stantta da broşür dağıtılıyor.

DHA

<< Önceki Haber TÜRGEV'den yeni hamle Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER