Prof. Dr. Akyüz: Kahve pek çok hastalığı önlüyor


Uyku kaçırır diye kaçınılan, eskilerin "40 yıl hatırı var" dediği kahvenin faydaları saymakla bitmiyor. Felç riskini yüzde 20-25 azalttığını bildiren nöroloji uzmanı Prof. Dr. Aytekin Akyüz, "Sigara içmeyen kişilerde günde üç beş fincan kahve, tüm nedenlere bağlı ölümleri yüzde 15 azaltmaktadır. Böylece orta derecede, en az üç fincan kahve tüketimi kalp damar, beyin damar, karaciğer hastalıkları ile kanser, alzheimer, parkinson, multiple sklerozu önleyici rolünün yanında ömrü de uzatıyor. Kahve sağlıktır." dedi.

Prof. Dr. Akyüz, çeşitli ülkelerde yapılan araştırma sonuçlarını değerlendirerek, kahvenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekti. Tiryakileri sevindirecek açıklamalarda bulunan Akyüz, sabah içilen çay ya da kahvenin, uyanıklığı arttırdığı gibi kişinin kendisini iyi hissedip toparlanmasını, sosyalleşmesini sağladığını söyledi. Kahvenin, dünyada en yaygın kullanılan psikoaktif ve stimulan (uyarıcı-canlandırıcı) madde olduğunu belirterek, "Amerikan Diyet Tavsiye Komitesi, günlük beş fincan kahve veya 400 mg. kadar kafeinin, uzun dönemde sağlık için bir risk taşımadığını bildirdi. 400 bin kişinin dahil edildiği bir çalışmada, 13 yıllık bir izlem sonucunda günde üç dört fincan kahve kullanımının, kalp damar hastalıkları dahil tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarını en az yüzde 10 azalttığı saptanmıştır. Günümüzde kahvenin antioksidan ve antienflamuar etkisi daha iyi anlaşılmaktadır." diye konuştu.

Kahve potansiyel olarak tansiyon yükseltici olmasına rağmen koroner arter hastalığı riskini azaltıp kalp yetmezliğine karşı koruduğunu belirten Aytekin Akyüz, faydalarını şöyle sıraladı: "Orta derecede kahve kullanımı, koroner kalp hastalığını 10 yıla kadar geciktirir, kalp yetmezliğine karşı korur. Son yapılan çalışmalarda, kahveyle ritm bozuklukları arasında bir ilişki saptanamamıştır. Yine günde üç beş fincan kahvenin, damar tıkanıklıkları riskini azalttığı ileri sürülmektedir. Kahvenin damarlar üzerine olumlu etkisi, beyin damarları için de geçerlidir. Günde üç fincan kahve, inme riskini yüzde 20-25 oranında azaltmaktadır. Düzenli kahve tüketiminin şeker metabolizmasını düzelttiği, tip2 diyabet riskini azalttığı ve aşırı şişmanlarda kilo kaybına yol açtığı saptanmıştır. Kahve alzheimer ve diğer demanslar, parkinson hastalığı ve multipl skleroz gelişme riskini azaltmaktadır. Kahve, kısa süreli olumlu mental etkilerinin yanısıra bilişsel fonksiyonlarda uzun süreli fayda da sağlamaktadır. Kahve hafızayı güçlendirir. Hafif bilişsel bozukluğu olan ve günde üç beş fincan kahve içen kişilerde, demansa (bunama) dönüşümün iki ile dört yıl engellendiği saptanmıştır. Kafeinli kahve, parkinson hastalığını önlemede faydalıdır ve günlük kahve miktarı arttıkça hastalık gelişme riski azalmaktadır. Ayrıca parkinson hastalarında, hareketleri kontrol etmede de yardımcı olmaktadır. Günde en az dört fincan kahve içenlerde, multiplskleroz (MS) gelişme riskinin üçte bir oranında azaldığı saptanmıştır. Orta ve ağır kahve tüketimi (3-6 fincan) bazı kanserlerde önleyici etki sağlar. Bir araştırmada, günde üç fincan kahvenin karaciğer kanseri gelişme riskini yüzde 50 azalttığı gösterilmiştir. Sigara içmeyen kişilerde günde üç beş fincan kahve, tüm nedenlere bağlı ölümleri yüzde 15 azaltmaktadır."

Prof. Dr. Akyüz, kahvenin birçok olumlu etkisinin yanısıra bazı olumsuz medikal ve psikiyatrik etkilere de sahip olduğunu söyledi: "Hipertansiyon, anksiyete, uyku bozukluğu, depresyon, kafein kesilme semptomları ve glokom gelişimi için potansiyel risklere sahiptir. Kahve kafein ani kesilirse baş ağrısı, depresyon, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk, kabızlık, sersemlik ve konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir." CİHAN
<< Önceki Haber Prof. Dr. Akyüz: Kahve pek çok hastalığı önlüyor Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER