Rusya S-500 füzelerini Suriye'de mi denedi?

Rusya'nın uzun bir süredeir müdahalede bulunduğu Suriye'de S-500 füzelerini denediği iddia edildi. Rusya'dan ise söz konusu iddiayla ilgili yalanlama geldi.

SHABER3.COM

Rusya Savunma Bakanlığı, geliştirilme süreci devam eden S-500 hava savunma sisteminin Suriye'de test edildiğine dair haberleri yalanladı.

sol.org.tr'de yer alan habere göre Rus İzvestiya gazetesine konuşan bakanlık yetkilileri, "S-500, uzun menziller söz konusu olduğunda balistik ve aerodinamik nesnelerin önünü kesmek için geliştirilmiş bir sistem. Dolayısıyla hayır, Suriye topraklarında söz konusu hava savunma sistemini test etmek, dahası kullanmak için herhangi bir gereklilik oluşmadı" dedi.

Suriye'deki Rusya üslerinin S-500'e ihtiyacı olmadığını belirten yetkililer, "Kaldı ki, (Suriye'deki Rus üsleri) Tartus ve Hmeymim, havadan gelebilecek saldırılara karşı yenilenmiş S-400, Pantsir-S ve TOP-M2 sistemleriyle korunmakta. Söz konusu sistemler, saldırılar hangi yönden ya da hangi hızla gelirse gelsinler bunları durdurabilecek kabiliyette" diye konuştu.

İzvestiya gazetesi, yine Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, S-500 sisteminin Suriye'de denendiğini öne sürmüştü.
<< Önceki Haber Rusya S-500 füzelerini Suriye'de mi denedi? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER