Saman kara borsaya düştü...

Salgının da körüklediği ekonomik bunalım döviz kurları boyutuyla tartışılırken, doğrudan sofraları ilgilendiren boyut gözden kaçıyor. Türkiye’de hayvancılığın büyük bölümünün yapıldığı Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır'dan “Saman’daki fiyat artışını durdurun” çığlıkları gelmeye başladı. Diyarbakır bölgesinden alınan samanın tonu 940 TL’ye kadar yükseldi.

SHABER3.COM

Fiyatlardaki bu artış, kırmızı et fiyatlarının da aynı oranda yükselmesine yol açacak. Hayvan yemindeki sıkıntı ise etin yanı sıra süt ürünleri; tereyağı, yoğurt ve her türlü peynire de yansıyacak. Üreticiler, et fiyatlarının artmasıyla ithalat yoluna gidildiğini, bunun yerine sorunun temeline inilmesi gerektiğini dile getiriyor. 

Hayvancılık için hayati öneme sahip samanın tonu 650-700 TL'den 940 TL'ye kadar çıkınca, hayvancılığın merkezi Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır şehirlerinde hayvancılıkla uğraşanlardan 'zamları durdurun' çağrısı geldi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, kış mevsimi öncesinde hayvancılık için hayati öneme sahip saman fiyatlarına yapılan büyük zammın, et ve süt fiyatlarına da zam olarak yansıyacağı belirtiliyor.

Hayvan üreticileri, "Yem bitkisi sorunumuz var. Bunun için de mera ıslahı gerekiyor. Meralara iklime uygun yem bitkisi tohumu atılmalı. Bölge kendine yeter hale getirilmeli" çağrısında bulunuyor. 

Bölgedeki hayvan yetiştiricileri karşı karşıya kaldıkları sorunları şu başlıklar altında özetledi:

"Brusella hastalığı yüzünden yılda yalnızca bir ilçede 1000 buzağı ölüyor. Bunun maddi değeri 4 milyon TL. İnsan ve hayvan sağlığı boyutu ayrı. Hızla yapay döllemeye geçilmesi gerekiyor. Devlet yalnızca damızlık tohum veriyor. Uygulayacak kimse yok.

Bir hayvan yedi aylık sürede iki ton saman tüketiyor. Saman bölgemize Diyarbakır’dan geliyor. Ancak bir aldığımız fiyata bir daha saman alamıyoruz. Fiyatlardaki yükseliş nedeniyle Diyarbakır’da evini, arabasını satıp, kredi çekip samana yatıranlar var. Tarım Bakanlığı bu spekülasyonlara son vermeli. Biz istediğimiz fiyata kurbanlık satamıyoruz. Bölgemizde hayvan yemi için bitki üretecek insan gücü de yok. Her gün göç veriyoruz. 2020 başında 550 TL olan samanın tonu şu an 940 TL’ye yükseldi. Kış ortasına 1500 TL olacak. Biz nasıl hayvan besleyelim? İnsanlar nasıl et yesin? Et ithal edersen biz açlıktan ölelim mi? En ucuz hayvan yeminin tonu 2 bin TL. Birçok üretici hayvan beslemek değil de hayvanını canlı olarak bahara çıkarma derdine düşecek. Bu et sorununa yol açacak. Bu sorunlarımıza çözüm bulunması lazım.

Bölgede tarım faaliyeti diye bir şey kalmadı. Bütün köylü ekmeğini fırından alıyor, ya da un alıp pişiriyor. Köylünün ambarında bir kilogram un, buğday yok. Buğday arpa eken olmayınca saman da üretemiyoruz. Bunu yapacak işgücü yok zaten. Allah korusun savaş çıksa, bizim buralara bomba atmaya gerek yok. Herkes açlıktan kırılır."
<< Önceki Haber Saman kara borsaya düştü... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER