Şimdi de domates... Ucuzlayacağına fiyatı artıyor, manavlar şaşkın

Soğan ve patatesten sonra şimdi de domateste yüksek fiyat riski ortaya çıktı. Komşu ülkelerden yüklü miktarlarda domates ithal eden Irak’ın İran’daki domatesi bitirip alım için yönünü Türkiye’ye çevirdiği haberleri domates fiyatlarını yükseltmeye başladı.

SHABER3.COM

Antalya'nın Kumluca ilçesinde domatesin tarladaki fiyatı bir gün içerisinde 4,5 TL'den 5,3 TL'ye yükseldi. 

Sputnik'in haberine göre Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesini şaşkınlık içerisinde takip ettiklerini söyledi.

Tavşan, üreticilerin malını direkt satışa sunduğu ve sebze-meyve fiyatlarının belirlenmesinde kilit rol oynayan Kumluca Merkez Toptancı Hali'nde ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldüğüne dikkat çekti.

DOMATES FİYATI BİR GÜNDE YÜZDE 32 ARTTI

Özellikle domates fiyatlarının son bir gün içerisinde yüzde 32'lere varan oranlarda arttığına işaret eden Tavşan, bu durumun üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak'tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti.

Üreticilerin 12 Mart'ta Kumluca Toptancı Hali'nde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 13 Mart'ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.

Oval ve Enjoy domatesin kilosu 4,5 liradan 5,3 liraya, Elika domates 3 lira 60 kuruştan 4 lira 20 kuruşa ve Salkito domatesin fiyatı da 5 liradan 5,5 liraya çıktı.

Tavşan, tarladan çıkan sebzenin şehre bir dizi maliyetle ulaştırılabildiğini belirterek, "Kumluca'da üretici sebzeyi 8 liradan satmışsa Ankara'da manav tezgahına düştüğünde en az 13 lira olur. Üstelik manav para kazanamaz. Onun da kârını ekleyip satması gerekiyor." dedi.
<< Önceki Haber Şimdi de domates... Ucuzlayacağına fiyatı artıyor,... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER