Şirketler kara kara düşünüyor

Bankaların ve şirketlerin yurt dışından aldığı döviz borcu tutarı 210,1 milyar dolar. 2019 yılı mayıs ayında 8,2 milyar dolar ödeme yapılacak. Nakit dar boğazına giren şirketler bir ay içinde bu kadar yüksek tutarlı bir ödeme için çıkış yolu arıyor.

SHABER3.COM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 2019 yılı ocak ayı itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 210,1 milyar dolar.

Döviz borcunun bir yıla kadar olan vade dağılımına bakıldığında 2019’da en yüksek tutarlı ödeme yaklaşık 8,2 milyar dolar ile mayıs ayında yapılacak. 

Ekonominin daraldığı, maliyetlerin arttığı ve şirketlerin döviz açığını kapatamadığı bir dönemde bu kadar yüksek bir borcu ödemekte zorlanacağı belirtiliyor. 

BORCUN YÜZDE 51’İ ŞİRKETLERİN

Sektör dağılımı incelendiğinde ocak sonu itibarıyla 210,1 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 48,8’ini mali kuruluşların, yüzde 51,2’sini ise şirketlerin borcu teşkil etti.

13,8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcun yüzde 71,6’sı mali kuruluşlara, yüzde 28,4’ü ise mali olmayan kuruluşlara ait.

<< Önceki Haber Şirketler kara kara düşünüyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER