Soma davasının altıncı duruşması beşinci celsesi sona erdi


Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma maden faciasına ilişkin ceza davasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de çalışan ve daha önce başka mahkemede ifadeleri alınan maden işçilerinin ifadeleri okundu. İfadelerin okunmasıyla altıncı duruşmanın beşinci celsesi sona erdi. Duruşmaya yarın altıncı celse ile devam edilecek.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği facianın ceza duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edildi. Altıncı duruşmanın celsesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de çalışan ve daha önce başka mahkemede ifadeleri alınan maden işçilerinin ifadeleri okundu. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı duruşmayı 23 Şubat Salı gününe ertelerken, ifadelerin okunmasına devam edilecek.

İSTENEN CEZALAR

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 8 sanıktan madende vardiya amiri olarak görev yapan Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Halen tutuklu bulunan 6 sanık ise 'olası kastla öldürme' suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor. Tutuksuz 48 sanık hakkında ise 'taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları 'bilinçli taksirle' işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.
CİHAN
<< Önceki Haber Soma davasının altıncı duruşması beşinci celsesi sona erdi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER