Soma davasının altıncı duruşmasının dördüncü celsesi başladı

Soma davasının altıncı duruşmasının dördüncü celsesi başladı

Manisa'nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014'te 301 madencinin şehit olduğu, 162 madencinin yaralandığı facianın, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ceza davasının altıncı duruşmasının ikinci celsesi başladı.

İzmir'deki Aliağa Şakran Cezaevi'nde tutuklu bulunan altı sanık, jandarma ve polis eşliğinde davanın görüleceği yere getirildi. Sanıklar ve avukatlar, duruşma salonuna geniş güvenlik önlemleri altında alındı. Maden şehidi aileleri ise polis kontrol noktasında arandıktan sonra salona girdi. Bugünkü celsede, tanıkların dinlenilmesine devam edilecek.

İSTENEN CEZALAR

Faciayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada, tutuklu sekiz sanıktan vardiya amiri olarak görev yapan maden mühendisleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, beşinci duruşmanın son günü verilen ara kararda, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Halen tutuklu olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisi olan İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisi Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, olası kasıtla öldürme suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talebiyle yargılanıyor. Tutuksuz 48 sanık hakkında ise taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olma suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları bilinçli taksirle işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar arttırılarak uygulanması talep ediliyor. CİHAN
<< Önceki Haber Soma davasının altıncı duruşmasının dördüncü celsesi... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER