Son ankette sürpriz sonuç

Avrasya Kamuoyu Araştırmalar Merkezi'nin (AKAM) “Merkez Sağda Yeni Oluşumlar ve Genel Gündem Araştırması” anketinden hangi sonuçlar çıktı?

Son ankette sürpriz sonuç

Cumhurbaşkanlığı ve 7 Haziran seçimlerinin en başarılı araştırma kuruluşları arasında gösterilen AKAM’ın 24 il, 60 ilçede bin 214 kişi ile yüz yüze yaptığı anket çalışmasında Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı olması halinde siyasi dengelerin tümden değişeceği görülüyor. Ankete göre;

Akşener MHP genel başkanı seçilirse; Ak Parti’den 4.5, CHP’den 2.3, HDP’den 0.2, Meclis dışındaki diğer partilerden ise 0.8 puan oy alıyor. Akşener’in genel başkan olduğu MHP’nin yüzde 20 sınırını zorlayabileceği belirtiliyor.  Akşener’in yeni parti kurması halinde ise yüzde 10 barajını zorlayabileceği sonucuna ulaşıldı.

Sinan Oğan’ın seçilmesi halinde; iktidar partisinden 2.2 oy alınabileceği, 

Ümit Özdağ’ın seçilmesi halinde; bu rakamın yüzde 3’e yükseleceği belirtiliyor. 

Koray Aydın’ın seçilmesi halinde; MHP’nin milletvekili sayısının artacağı ancak AK Parti’nin iktidarını koruyacağı sonucu çıkıyor. 

Abdullah Gül ile Bülent Arınç'ın seçime girmeleri halinde; yüzde 8 oranında oy alabilecek. Yeni partinin barajı geçmesi halinde hem MHP hem de HDP’nin baraj altında kalabileceği belirtiliyor. 

Ankette başkanlık sistemine yüzde 35 evet, yüzde 45,7 ise hayır çıktığı, kararsızların oranının 19,3 olduğu kaydediliyor. Kararsızların dağıtılması halinde evet diyenlerin oranı yüzde 43,37’de kalırken hayır diyenlerin aranı ise 56,63’e çıkıyor. 

<< Önceki Haber Son ankette sürpriz sonuç Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER