SunExpress'ten 1,1 milyar Euro gelir

SunExpress'ten 1,1 milyar Euro gelir

Türk Hava Yolları (THY) ile Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, 2015'te 1 milyar 106 milyon Euro ile tarihinin en yüksek gelirini elde ederek kendi rekorunu kırdı. Opsiyonlu olan 10 adet 737 MAX'ı kesin siparişe çeviren şirket, buna ek olarak 10 adet yeni 737-800 MAX için de opsiyonlu sipariş verdi.

2015 yılını değerlendiren SunExpress Genel Müdürü Jaan Albrecht, "Son dört yıldır başarılı ve sağlıklı bir şekilde yürütülen büyüme stratejimiz sayesinde, SunExpress tarihinin en yüksek gelirini elde ederek, 2015 hedeflerimizi geçtik." dedi. 2015'te rekor bir iş hacmine ulaştıklarını, satışlarını önceki yıla göre yüzde 9 arttırarak 1 milyar 106 milyon Euro gelir elde ettiklerini kaydeden Albrecht, "Taşıdığımız yolcu sayısı ise, önceki yıla göre yüzde 19,2 artarak 8,7 milyon oldu. Uçaklarımızdaki doluluk oranı ise yüzde 85 olarak gerçekleşti. Bu güçlü büyümenin arkasından yatan temel etken ise 25 ülkeden 3500 çalışanımız ve tabi ki ana ortaklarımız Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın SunExpress'e aktardığı bilgi ve birikimdir." dedi.

'YENİ PAZAR ARIYORUZ'

SunExpress'in, alt kuruluşu Frankfurt merkezli SunExpress Deutschland ile beraber, Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere Kızıl Deniz, Kanarya Adaları (İspanya), Yunanistan, Tunus, Bulgaristan, Umman'da 110 şehre uçtuğunu aktaran Albrecht, yeni pazarlar aradıklarını belirtti. Albrecht, şunları söyledi:

"Avrupa'dan Türkiye'ye olan rezervasyonlar geçen yılın gerisine düştü, ama biz turizmin yaz sezonunda toparlanacağı konusunda iyimseriz. Ancak, bu tabi ki bizi yeni pazar arayışlarından alıkoymuyor. Şu anda İran ve Kuveyt gibi doğu ülkelerindeki gelişen pazarlarda görüşmeler halindeyiz. Geçtiğimiz haftalarda İran uçuşları için anlaşmalarımızı yaptık. Bu yaz, Nevruz ile beraber, Tahran'dan İzmir'e, Antalya'ya ve İstanbul'a turist taşımaya başlayacağız. Başlangıçta bu uçuşlarımız full charter olacak, ama bu uçuşların başarısına bağlı olarak tarifeli uçuşlara da başlayacağız."
CİHAN
<< Önceki Haber SunExpress'ten 1,1 milyar Euro gelir Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER