Suriye açıklaması: Askerlerimizin güvenliği için...

Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusuna muhtemel askeri harekât öncesinde Pentagon'dan bir açıklama yapıldı. Operasyon bölgesinden Amerikan askerlerinin çekildiği ifade edildi.

SHABER3.COM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD askerlerinin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlemesi muhtemel askeri harekât sebebiyle bölgeden çekildiğini duyurdu. 

T24'ün haberine göre Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Şu anda Suriye'deki askeri varlığımızda bir değişikliğe gitmedik." diyerek Suriye'de ABD askerinin bulunmaya devam ettiğini aktardı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Aksi yöndeki devam eden haberlere rağmen Başkan, durum ve Türkiye’nin askeri hamlesi karşısında kuzey Suriye’deki ABD güçlerini koruma çalışmaları ve durum hakkında son günlerde birçok kez Bakan Esper ve Genelkurmay Başkanı Miley’nin fikrini aldı."

"MAALESEF TÜRKİYE TEK BAŞINA HAREKET ETMEYE KARAR VERDİ"

Açıklamada, "Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurmanın, bölgede istikrarı sağlamanın en iyi yolu olduğu yönündeki tutumunda olmuştur ve bu hala da devam etmektedir." denildi.

Pentagon, "Maalesef Türkiye tek başına hareket etmeye karar verdi. Sonuç olarak biz de olası bir Türkiye operasyonunda Suriye'nin kuzeyindeki ABD güçlerinin güvenliğini sağlayabilmek için onları bu bölgeden çektik. Şu anda Suriye'deki askeri varlığımızda bir değişikliğe gitmedik." ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Suriye açıklaması: Askerlerimizin güvenliği için... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER