Sürücü belgeleri hakkında flaş açıklama

Yenilenen sürücü belgelerindeki fotoğrafların standardı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Sürücü belgeleri hakkında flaş açıklama

Yenilenen sürücü belgelerinde kullanılacak fotoğrafın standardı hakkında fotoğrafçı esnafına yönelik bilgilendirme yapıldı.

Ankara Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından oda merkezinde üyelerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Başkan Feyzi Gündoğdu, yeni sürücü belgesine konulacak fotoğrafın ebadı, nitelikleri, fiyat ve adetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantıda ayrıca fotoğrafçı esnafının genel sorunları da değerlendirildi.

Gündoğdu, Karayolu Trafiği Konvansiyonu ve Avrupa Birliği Direktifleri'ne uygun olarak hazırlanan yeni tip sürücü belgelerinin 01 Ocak'tan itibaren sürücülere verilmeye başlandığını söyledi.

SÜRÜCÜ BELGESİNDEKİ FOTOĞRAFIN STANDARDI
Gündoğdu, yeni tip sürücü belgelerinde kullanılmak üzere sürücü ve sürücü adaylarından istenecek fotoğrafın özelliklerini fotoğrafçı esnafı için şöyle sıraladı:
“Son altı ay içerisinde ICAO standartlarına uygun 400 DPI çözünürlükte, arka fon beyaz ve desensiz biyometrik vesikalık olacak.

Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacak.

Fotoğrafın taranabilmesi için fotoğraf kağıdına basılı olarak gelen fotoğrafların tam boyutu 50x60 ebadında olacak.

Baş öne eğik veya her hangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağız kapalı olarak çekilmiş olacak.

Kişinin yüz kısmı saç modeliyle birlikte tamamen görünür olacak. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmayacak.”

CİHAN
<< Önceki Haber Sürücü belgeleri hakkında flaş açıklama Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER