Taraf'a dördüncü vergi incelemesi

AKP’nin, Taraf Gazetesi’ne yönelik “vergi incelemesi” adeta sistematik bir işkenceye dönüştü.

Taraf'a dördüncü vergi incelemesi

AKP Hükümeti’nin, Taraf Gazetesi’ne yönelik “vergi incelemesi” adeta sistematik bir işkenceye dönüştü. Geçtiğimiz yıl, gazetenin hesaplarına yönelik “üç ayrı” vergi incelemesi kararı alan AKP, seçimlere 14 gün kala yeni bir vergi incelemesi başlattı. İncelemenin tutanağını imzalamak için ise Taraf yönetimi, 5 Haziran’da yani seçimlerden iki gün kala Vergi İdaresi Başkanlığı’na çağrıldı.


İŞKENCE 30 AY ÖNCE BAŞLADI


Taraf gazetesinin haberine göre, AKP Hükümeti’nin Taraf’a yönelik “vergi işkencesi”, 2012 yılının Aralık ayında başladı. Taraf’ın muhalif yayınlarından hoşlanmayan AKP, vergi müfettişi Abdulah Kiraz’ı Taraf’ın ve grup şirketlerinin hesaplarını incelemek için görevlendirdi. 2012 yılının Aralık ayında incelemeye başlayan Kiraz, 14 ay boyunca Taraf’ın ve grup şirketlerinin geriye dönük beş yıllık hesaplarını adeta didik didik etti. Bir şey bulamayan Kiraz, 14 ayın sonunda basın kuruluşlarının neredeyse tamamının uyguladığı hurda kağıtlara KDV’nin sıfır alınmasını gerekçe göstererek 5.5 milyon liralık haksız vergi cezası kesti. Ardından da, Kiraz başkan yardımcılığı görevine terfi ettirildi. Kiraz, Sabah Gazetesi’nin de hurda kağıtta KDV’yi sıfır aldığını gösteren “faturaları” ise, “Aman bunları ben görmemiş olayım, başım belaya girer” diyerek, kabul etmedi.

SONRA DEVAMI GELDİ

İlerleyen günlerde 2012 Aralık'ta başlayan vergi incelemeleri artarak devam etti ve gazeteye dördüncü kez vergi incelemesi gerçekleşecek. Daha önce bir çok kez incelenen hesaplar seçimlerden iki gün önce yeni bir incelemeye tabii tutulacak.

TARAF'TAN MEHMET ŞİMŞEK'E SORULAR

Mehmet Bey, Sabah’ı kaç kez incelediniz?

Makam araçlarının, 3.3 milyar liralık masrafını “çerez parası” olarak nitelendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, yaklaşık bir yıl içinde aynı yıl hesaplarına yönelik dört ayrı vergi incelemesi kararı alınan “mükellef” olarak bazı sorular yöneltmek istiyoruz. 1-Sabah Grubu başta olmak üzere, hükümete yakın medya kuruluşları arasında sayılan, Star Medya Grubu, Akşam Grubu, Ciner Grubu ve Doğuş Grubu’nun hesaplarıyla ilgili son beş yıl içinde vergi incelemesi yaptınız mı? 2-Yaptıysanız herhangi bir ceza kestiniz mi? Örneğin hurda kağıtta KDV’yi sıfır alan Sabah Gazetesi’ne ne kadarlık vergi cezası kestiniz? 3-Milletin anasını küfreden Mehmet Cengiz’in 424.4 milyon liralık vergi cezasını sıfırladınız mı? 4-Yeni Şafak’ın da sahibi bulunan Albayrak Grubu’nun 55.7 milyon liralık vergi cezasını 1.2 milyon liraya düşürdünüz mü? 5-Hükümete yakın medya kuruluşları arasında yer alan Kanal A televizyonun sahiplerinin 135.5 milyon liralık vergi borcunu 5.8 milyon liraya düşürdünüz mü? 6-”Penguen yayıncılığını” Türk medya sektörüne kazandıran Doğuş Grubu’nun vergi cezalarını kaça düşürdünüz? 7-Aynı gruba, Haziran arazilerinin kiralanması işlemlerinde ne tür avantajlar sağladınız? 8- Adı liman operasyonuna karışan kardeşinizin ticari ilişkilerini, MASAK’a incelettirdiniz mi? 9-Vergi inceleme operasyonlarını kendisini, “ekonominin Hakan Fidan”ı olarak nitelendiren Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal’ın yürüttüğü ve operas-yondan size bile haber vermedikleri doğru mudur?
<< Önceki Haber Taraf'a dördüncü vergi incelemesi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER