TBMM’de veto tartışması: Hayasızca savundunuz, veto edince alkışladınız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, AKP milletvekillerinin oy verdiği termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini veto etmesi tartışmalara neden oldu.

SHABER3.COM

TBMM Genel Kurulu’nda termik santrallere filtre takılması süresinin ertelenmesine ilişkin maddenin Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesi tartışmalara neden oldu. CHP ve İYİ Parti milletvekilleri olumlu oy veren AKP milletvekillerinin vetodan sonra ki tutumlarını eleştirdi.

Meclis’te 15 termik santrale filtre takılmasının 2,5 yıl ertelenmesini ön gören düzenleme gündem oldu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, düzenlemenin Genel Kurul'daki görüşmeleri sırasında AKP'li milletvekilleri tarafından savunulduğunu belirtti.

Türkkan, "Biz burada hep beraber dedik. Enerji tabii ki önemli, ekonomi tabii ki önemli ama bütün bunların önemli olması için insanın yaşaması lazım. Yaşamı gerçekleşmemiş bir insan, yani ölen bir insan enerjiye de ekonomiye de hiç ihtiyaç duymaz. Mezarlıklarda enerji niçin lazımdır? Sadece mezarlık lambalarını yakar, başka hiçbir işe yaramaz. Biz bunu size anlatamadık. Kalkıp, filtre takılmamasını hayasızca savundunuz, daha sonra Cumhurbaşkanı veto edince de alkışladınız. Ya arkadaş ne menem bir şeydir bu ya, nasıl bir şeydir bu? Hiç anlaşılması mümkün değil, garip bir şeye taalluk etti." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise veto hakkının ilk kez kullanıldığını belirtti. 

Özel, "Biz, veto eden Cumhurbaşkanına, 'Bu gruba yaptığınız yanlış yönlendirme, termik santral lobisine teslimiyetiniz, sizin bakanlarınızın yaptığı iş yanlıştı, grubunuzu yanlış yönlendirdiniz, verilen bu son imza doğrudur' diyoruz." açıklamasında bulundu.

7 YIL ÖNCE DÜZENLEME YAPTIK

Eleştirilere cevap veren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise 7 yıl öncesine kadar filtre zorunluluğuyla ilgili bir düzenlemenin yapıldığı için uzatılacak sürenin olduğunu savundu.
<< Önceki Haber TBMM’de veto tartışması: Hayasızca savundunuz, veto... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER