Tek tip ilk Diyarbakır'dan başlayacak

12 Eylül 1980 darbesinde işkencenin ve tek tip kıyafet uygulamasının merkezi Diyarbakır'ın adı yıllar sonra bir ilkle anılacak. Adalet Bakanlığı'nın genelgesinden sonra tek tip kıyafet uygulaması yine Diyarbakır'dan başlayacak.

SHABER3.COM

Adalet Bakanlığı’nın diktirdiği tek tip kıyafetler Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Bakanlık genelge yayınladıktan sonra tutuklulara tek tip kıyafet uygulaması dayatılacak.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tutuklu ve hükümlülere tek tip kıyafet giyme zorunluluğu getirilmişti. KHK’de yer alan düzenlemeye göre, “anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevinde olan tutuklu ya da hükümlüler badem kurusu, siyasi suçlar nedeniyle cezaevinde olanlar ise gri renkte tulum giydirilerek duruşmalara getirilecek. Bu düzenleme cezaevlerindeki 60 bin tutuklu ve hükümlüyü kapsıyor.

Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre, düzenlemenin ardından Adalet Bakanlığı’nın diktirdiği tek tip kıyafetleri Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne gönderdiği öğrenildi. Cezaevi idaresi, Adalet Bakanlığı’nın tek tip kıyafet ile ilgili genelgeyi yayınlamasının ardından uygulamaya başlayacak.

<< Önceki Haber Tek tip ilk Diyarbakır'dan başlayacak Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER