Dünya bu Türk robotunun peşine düştü

Türk mucitlerince tasarlanan, böbrek taşı tedavisinde açık cerrahi müdahaleyi ortadan kaldıran "İbn-i Sina (Avicenna)" robotu, yabancıların gözdesi oldu..

Dünya bu Türk robotunun peşine düştü

Yaklaşık 2 yıldır Türkiye'de kullanılan ve alanında uzman birçok yabancı hekim tarafından da denenen Türk robotuna, ABD'nin yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden talep geldi.

Robotu mucitlerinden, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam, yaptığı açıklamada, İbn-i Sina robotu ile böbrekteki taşların hiçbir kesme veya delme işlemi olmadan lazer tekniğiyle tedavi edilebildiğini belirtti. Bunun hem hasta hem de hekime birçok avantaj sağladığını ifade eden Sağlam, bu teknik sayesinde hekimin yorulmadan operasyonu gerçekleştirebildiğini ve hastanın da uygulamadan 1 gün sonra taburcu olabildiğini anlattı.

Sağlam, Türkiye'de robot kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlara, yurt dışından çok sayıda hekimin katıldığını ve canlı yayınlanan operasyonların yurt dışında da izlendiğini belirterek, robotun önemli bilimsel yayınlarda yer aldığını ve çeşitli ödüllere layık görüldüğünü söyledi.

"FİYATI 3 MİLYON LİRA"

Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Sinan Kabakcı, tamamen Türk bilim insanlarının özgün tasarımı olan robotun, kısa sürede farklı ülkelerin dikkatini çektiğini ve Paris'te Tenon Üniversitesi Üroloji Kliniği'nde ve Almanya'da SLK Kliniken Hastanesi'nde klinik çalışmalarda kullanılmaya başlandığını anlattı.

Robotu, artık Fransa ve Almanya'da kullanılmaya başlanmasının yanı sıra satın almak için ABD, Danimarka, Brezilya ve Suudi Arabistan'dan da talepte bulunulduğunu bildiren Kabakcı, robotun çok önemli satış ve ihracat potansiyeli olduğunu, bu buluşun yaklaşık 3 milyon TL gibi fiyatla pazara sunulduğunu belirtti.

Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilen operasyonlarda, İbn-i Sina robotu ile bugüne kadar yaklaşık 200 hastanın ameliyat edildiğini bildiren Kabakcı, robotun dünya ülkelerince talep edilmesinde Türk hekimleri ve mühendislerinin çok büyük katkısı olduğunu kaydetti. Kabakcı, "Bu, Türkiye'nin başarısıdır. Ülkemiz ve insanımız için onur kaynağıdır" diye konuştu.

TAŞI KUMA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Bu arada, İbn-i Sina robotuyla yapılan lazer taş kırma ameliyatında, 3,5 santimetreden daha büyük taşlar kırılarak kuma dönüştürülüyor ve hastanın idrar yoluyla dışarı atması sağlanıyor. 

Operasyonun süresi, taşın büyüklüğüne göre, 30 ila 120 dakika arasında değişiyor. Operasyonda kesi yapılmadığı için enfeksiyon riski önemli ölçüde azalıyor.

AA

<< Önceki Haber Dünya bu Türk robotunun peşine düştü Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER