Telefonunuz sizi dinliyor mu?

Bir siber güvenlik şirketi, internette dolaşan “Teknoloji devleri, reklamları daha doğru hedefleyebilmek için günlük konuşmalarınızı dinliyor.” iddiasını teyit etmek için araştırma yaptı.

SHABER3.COM

Akıllı telefon ya da bilgisayar kullananlar sık sık "Ne konuşmuşsam internette karşıma ona dair reklamlarla karşılaşıyorum." diyor.

Wandera şirketinin siber güvenlik uzmanları bu iddiaları test etti ve telefon aplikasyonlarının günlük konuşmaları dinlediğine dair hiçbir delil olmadığını açıkladı.

iPHONE VE ANDROID İKİ TELEFON...

Araştırmada, bir Samsung Android telefon ve bir Apple iPhone 30 dakika boyunca kedi ve köpek maması reklamlarının tekrarlanarak oynatıldığı odaya koyuldu. 

Aynı model iki farklı telefon da tamamen sessiz olan başka bir odaya yerleştirildi.

Telefonların hepsinde Facebook, Instagram, Chrome, SnapChat, Youtube ve Amazon uygulamalarının tüm platformlara erişimine izin verildi. 

Akabinde araştırmacılar internette kedi-köpek maması reklamlarına rastlayıp rastlamadıklarına baktılar. Aynı zamanda telefonların veri kullanımı ve pil tüketimi karşılaştırıldı.

TEST ÜÇ GÜN DEVAM ETTİ

Üç gün boyunca tekrar edilen deneyin sonunda, reklamların oynatıldığı odadaki telefonlarda hiçbir kedi-köpek mamasına rastlanmadığı gibi kayda değer bir veri ve pil kullanımı da görülmedi.

BBC'nin haberine göre reklamların oynatıldığı ve sessiz odadaki telefonların faaliyetleri çok benzerdi.  

Cihazlardan veri aktarımı olduğu gözlemlendi, ancak bu aktarım Siri ve Hey Google gibi sanal asistanların aktif olduğu periyotlarla kıyaslanamayacak kadar azdı.

Wandera’da sistem mühendisi olan James Mack, “Günlük konuşmalar dinleniyor olsaydı bu veri aktarımının sanal asistanlar aktif olduğu zamana yakın bir seviyede olması gerekirdi.” dedi.

TUVEY: DİNLEME VARSA DA BİZİM BİLMEDİĞİMİZ ŞEKİLDE 

Şirketin CEO’su Eldar Tuvey de, “Cihazların sizi dinlediğine dair hiçbir kanıt bulamadığımız bu araştırmaya imzamı atabilirim. Eğe böyle bir durum gerçekten varsa, bizim bilmediğimiz bir şekilde gerçekleşiyor. Bu hiç ihtimal dahilinde değil.” diye konuştu.

Haberde “Teknoloji devlerinin hakkımızda reklamları hedeflemek için bizi dinlemeye gerek duymayacak kadar çok şey bildiğinin zaten farkında olan bilgi güvenliği sektöründekiler bu sonuçlara şaşırmayacaktır.” ifadesi yer alıyor.

KONUM, ARAMA GEÇMİŞİ YETERİ KADAR BİLGİ VERİYOR!

Buna göre, reklamcıların profilinizi çıkarmak için uyguladığı komplike yöntemler var. Konum bilginiz, arama geçmişiniz ve girdiğiniz siteler ilgi duyduğunuz ürünler hakkında tahmin ettiğinizden çok daha fazla bilgi veriyor.
<< Önceki Haber Telefonunuz sizi dinliyor mu? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER