Tetikçi başsavcıların Yargıtay'a atanması terfi mi, tasfiye mi?

Bazı hukukçular İstanbul ve Ankara cumhuriyet başsavcıları Fidan ve Kocaman’ın HSK kararıyla Yargıtay’a üye yapılmalarının terfi değil tasfiye olduğunu belirtti.

SHABER3.COM

İstanbul ve Ankara cumhuriyet başsavcıları İrfan Fidan ve Yüksel Kocaman’ın Hâkim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) kararıyla Yargıtay’a üye yapılmalarının yankıları sürüyor.

Hukukçu Aslı Kazan, atamaları “Kesinlikle terfi olamaz. Bu bir tasfiye” diye değerlendirdi. Hukukçu Celal Ülgen ise gelişmeyi, “Her yargıcın, her cumhuriyet başsavcısının hedefi Yargıtay’a üye seçilmektir. Ama dikkat edin bu isimler seçilmedi, atandılar” dedi.

“BİR DEVİR KAPANIYOR”
 
Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan Aslı Kazan, yaşanan bu süreci 2011’de Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla eski savcı Zekeriya Öz’ün özel yetkilerinin elinden alınarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili yapıldığı döneme benzettiğini belirtti. Bir siyasi davalar döneminin daha sonuna gelindiğini iddia eden Kazan,  şöyle konuştu:

“Bir devir kapanıyor. 2016 yılında başlayan bir süreç vardı. Bu isimler çok ciddi hak ihlallerine imza attılar. Sadece darbe soruşturmalarından bahsetmiyorum. İş insanı Osman Kavala’dan tutun da birçok hukuksuz iddianameye imza attılar. Tamamı siyasiydi bu davaların. O devir kapanıyor artık.”

“BU İSİMLER SEÇİLMEDİLER, ATANDILAR”

Hukukçu Celal Ülgen, İstanbul ve Ankara başsavcılarının Yargıtay’a üye olarak atanmasını şekli olarak terfi gözüktüğünü ancak bu durumun bir terfi olmadığına dikkat çekti.

Ülgen yargı içerisinde bir “İstanbul Grubu” egemenliğinden söz edildiğini anımsatarak “Yargıda tayin ve terfileri İstanbul Grubu’nun yaptığı iddia ediliyordu. Bu grubun en önemli ismi Yargıtay’a giden İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’dı. O açıdan baktığımız zaman bu etki reform hikâyeleri altında bu grubun etkisi kırılarak pasif bir köşeye çekildiği düşünülebilir. Bunun haricinde her yargıcın, her cumhuriyet başsavcısının hedefi Yargıtay’a üye seçilmektir. Ama dikkat edin bu isimler seçilmedi, atandılar” diye konuştu.
<< Önceki Haber Tetikçi başsavcıların Yargıtay'a atanması terfi mi,... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER