Turizmde dev kayıp

Koronavirüs salgını ve ülkelerin getirdiği seyahat kısıtlamaları nedeniyle turizmde yaz sezonu tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçirdi.

SHABER3.COM

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre haziran, temmuz ve ağustos aylarında Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 81,5 azaldı.

2019 yılındaki ortalama harcama miktarı baz alınarak 2020 geliri için bir hesaplama yapılırsa yaz aylarında turizm gelirinde en az 11 milyar dolarlık bir kayıp olduğu görülüyor. 

Bu da üç aylık dönem boyunca sektörün her gün en az 120 milyon dolar kaybettiğini gösteriyor.Geçen yıl yaz aylarında Türkiye'yi ziyaret eden 20 milyonu aşkın turist, kişi başı ortalama 666 dolar harcama yapmıştı.

Bu yıl ise Haziran-Ağustos döneminde Türkiye'ye gelen turist sayısı 3,7 milyona geriledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı kuruluşu Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Birol Akman, geçen yıl 40 milyar dolar olan turizm gelirinin bu yıl en iyi ihtimalle 13-15 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini söylüyor. 

Akman, Türkiye'nin diğer turizm ülkelerine nazaran daha iyi bir performans sergilediğini ifade ediyor: 

"Pandemi süreci her ülkeyi hazırlıksız yakaladığı gibi ekonomik olarak da kötü etkiledi. Biz de Türkiye olarak bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilendik. Ama Bilim kurulu ve burada aldığımız turizmle ilgili hızlı kararlar ve tedbirlerle özellikle de bu süreçte oluşturduğumuz güvenli sertifikasyon belgesiyle rakiplerimiz olan diğer turizm ülkelerine göre daha başarılı bir grafik çizdik.

Tabii ki bu önlemler bizi ekonomik olarak tam anlamıyla rahatlatmadı ama yaramıza merhem oldu. Ekonominin kötü olduğu bu dönemde birçok otel mali sıkıntıya girdi. Devletin vermiş olduğu Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli uzun dönemli krediler nispeten birçok otelimizi rahatlattı ama bir kısım otellerimizi de iflastan kurtarmaya yetmedi."

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye'ye bu yıl ilk sekiz ayda yurt dışı ikamet eden vatandaşlarla birlikte toplam 9 milyon 271 bin 660 yabancı ziyaretçi geldi. 

Bakanlık yazılı açıklamasında, "koronavirüs salgınında en çok etkilen sektörlerin başında turizm sektörünün geldiğini" kaydediyor ve bu yıl bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk 8 ayda yurt dışından yapılan ziyaretlerde yüzde 73.94 azalma yaşandığını belirtiyor. 

Ağustos 2020 dönemi yabancı ziyaretçi istatistiklerine göre bu yılın ilk 8 ayında en çok ziyaretçi 789 bin 602 ziyaretçi ile Almanya'dan geldi. 

772 bin 686 ziyaretçi ile Rusya Federasyonu ikinci, 532 bin 417 ziyaretçi ile Bulgaristan üçüncü sırada yer aldı. 

Bulgaristan'ı sırasıyla Ukrayna ve İngiltere takip etti.

Yurt dışından gelen ziyaretçiler ağustos ayında en çok Antalya'yı tercih etti.
<< Önceki Haber Turizmde dev kayıp Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER