Türkiye'nin girişimci kadınları Adana'da buluştu

Türkiye'nin girişimci kadınları Adana'da buluştu

Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü, Adana buluşması yapıldı.

TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen programa kadın STK Başkan ve üyeleri, öğrenciler katıldı. Programın açılışında konuşan TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Rana Dal, geçen günlerde İstanbul'da 'Sanayici Kadınlar Üretken Yarınlar' sloganıyla 1. Sanayici Kadınlar Çalıştayı'nın yapıldığını hatırlattı. Kendilerinin de 'Kız kardeşim olur musun?' projesini Adana Ticaret Odası'nda başlattıklarını ifade eden Dal, "Bize her zaman destek veren oda, borsalarla güçlü olduğumuzu her platformda söylüyorum. Bu güç bizlerde lokomotif etkisi yaptığından ülkemize, bölgemize, şehrimize daha faydalı olabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün burada girişimcilik konusunda birçok yaşama dokunacağız. Bu anlamda tecrübelerini bizlerle paylaşacak olan konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz." dedi.

'KADINLARIN ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM'

Girişimcilik toplantılarının Adana'ya, Türkiye'ye ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağına inandığını anlatan Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz da "Türkiye girişimcilik potansiyeli yüksek olan bir ülkedir. Ülke nüfusunun yarısı kadın yarısı erkek olmasına rağmen kadınların işe vakıf oranı yüzde 30'dur. Ama bunun işhayatındaki oranı yüzde 10 civarındadır. Rekabetçi koşullar içerisinde güçlü ve lider olmak için kadınların iş gücünü ve katılımlarının artması şarttır. Burada ki kadın çokluğunu görünce bu oranın yüzde 30-40'larını geçeceğine, erkeklerden de daha başarılı olacaklarına kanaatim tamdır." ifadelerini kullandı.

'GİRİŞİMCİLİĞİN TEMELİNDE CESARET VARDIR'

Girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmenin kadın girişimcilik kurulunun en önemli faaliyetleri arasında olduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ise şunları kaydetti: "Bu tarz toplantıları organize etmek kolay değildir. Bunu başaran kurul başkanı Rana Dal ve arkadaşlarını kutluyorum. Kadın titizliği ve hassasiyeti iş dinyasında kadın girişimcilerimizin büyük başarılara sahip olmalarında en büyük etkendir. Kaybetmekten korkmamak lazımdır. Girişimciliğin temelinde cesaret vardır. Bu cesareti de ben sizlerde görüyorum. Toplumun her alanında olabilmek, kadını hak ettiği konuma taşımak, sizlerin başarı hikâyelerinizi çoğaltmakla mümkündür. Başarı öyküleri her alanda bizlere rehber olmaktadır. Ekonomiyi büyültecekse bu kadınlarla beraber yapılacaktır. Bunun için iş hayatında daha fazla kadın girişimcinin bulunması gerekiyor. Aydın Türk kadınının bunu başaracağına inanıyorum."

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Merih Keskin'in yaptığı TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB KGK Üst Kurul Üyesi Zeynep Erkut Armağan, TOBB KGK Başkan Yardımcısı Nurten Ceceli Alkan ve RM Hazır Yemek San. Tic. AŞ. Yön. Kur. Başkanı Nesrin Ülker'in konuşmacı olarak katıldığı 'Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Başarı Hikayeleri' konulu oturuma geçildi. CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa'nın söyleşisi ile devam eden buluşma Aygün Kabadayı'nın 'Kendine Lider Ol' konu başlıklı söyleşisi ile sürdü. Katılımcılara ve buluşmaya destek veren kurumlara teşekkür plaketlerinin verilmesiyle toplantı sona erdi. CİHAN
<< Önceki Haber Türkiye'nin girişimci kadınları Adana'da buluştu Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER