'Türkiye Nisan'da IMF'ye gidecek, bu en büyük kredi paketi olabilir'

Çeşitli kalemlerde iki aylığına yapılan indirimlerin enflasyonun sadece 0.9 puan düşmesine neden olabileceğini belirten Gazeteci Mehmet Filoğlu "2019 Nisan’ında, yani yerel seçimlerin hemen ardından IMF’ye de gidilecek" dedi.

SHABER3.COM

Vergi indirimleri işe yarar mı? Enflasyonda düşüş, büyümede pozitif seyir mümkün mü? İşsizlik daha da artacak mı? Bu soruları gazeteci Mehmet Filoğlu, webiz’de yanıtladı.

Gülşah Karadağ’ın “Her Şeyin Ekonomisi” programının konuğu olan Filoğlu, dört sektörde altı kalemde vergi indirimleri geldiğini anımsatarak, bunun etkisiyle talebin artabileceğini ancak kredi ve faiz oranları sebebiyle bu artışın sınırlı olacağını söyledi.

‘İNDİRİMLER, ENFLASYONU ANCAK 0.9 PUAN DÜŞÜREBİLİR’

Filoğlu, vergi indirimleri dolayısıyla Eylül ayında yüzde 24,5 oranında olan enflasyonun sadece 0.9 puan düşmesine neden olabileceği yorumunda bulundu.

Ekonomiye ilişkin iktidar tarafından yapılan farklı açıklamaların hem yerli hem de yabancı yatırımcıya güven vermediğini vurgulayan gazeteci Filoğlu, “Ekonomi yönetimiyle ilgili hiçbir şeye güvenemiyorsunuz” dedi.

‘IMF’YE BAŞVURU SEÇİMLERDEN HEMEN SONRA’

Türkiye ekonomisindeki ‘durgunluk süreci’ne de değinen Filoğlu, vergi indirimlerinin 2018’in son iki ayı ile sınırlı olması nedeniyle 2019 büyüme rakamlarının daha da düşebileceğini ifade etti.

Vergi indirim süresinin iki ayla sınırlı kalmayacağını tahmin ettiğini söyleyen Mehmet Filoğlu, 2019’daki yerel seçimlerin ardından Nisan ayında Uluslararası Para Fonu’na (IMF) gidilebileceğini aktardı.

‘IMF TARİHİNİN EN BÜYÜK KREDİ PAKETİ’

IMF’ye başvuru yapılacağını söyleyenlerin sayısının arttığını belirten Filoğlu, yapılacağını belirttiği anlaşma için “IMF tarihinin en büyük kredi paketi olabilir” dedi.

Gazeteci Filoğlu, konkordato ilanlarını örnek göstererek, birçok şirketin borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu söyledi ve bu borçların alacaklılarının Türkiye’deki bankalar olduğunu belirtti.

‘BANKALARIN KURTARILMAYA İHTİYACI OLACAK’

“Türk bankalarının sermayesi güçlü” diyen Filoğlu, ancak önümüzdeki dönemde Türkiye’deki bankaların kurtarılmaya ihtiyacı olacağını da kaydetti.

Filoğlu son olarak konkordato ilanları, şirket kapanmaları gibi örnekler vererek, “İşsizliğin artması kaçınılmaz” dedi ve ekledi: “İşsizlik büyüyecek.”

Kronos
<< Önceki Haber 'Türkiye Nisan'da IMF'ye gidecek, bu en büyük kredi paketi... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER