Buğday alarmı: İthalat yüzde 53 arttı

Bir zamanlar “tahıl ambarı” olarak nitelenen ekim alanlarına sahip olan Türkiye, buğdayda hızla ithalatçı ülke konumuna doğru sürükleniyor. 2019’un ilk 11 ayında ithalat bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı.

SHABER3.COM

Rusya’dan gelen buğday yüklü 13 gemi Tekirdağ’da limanlara girmek için sıra bekliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) “un ihraç etmek için buğday ithal ediyoruz” beyanı da doğru çıkmadı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili İlhami Özcan Aygun, 2020’ye girer girmez Suriye’den 20 bin ton hububat alınması yönündeki kararın, Türkiye’nin buğday üretiminde düştüğü acı tablonun yansıması olduğunu söyledi.

ÜRETİMİN YARISI İTHAL BUĞDAYDAN

“Unu değil, geleceğimizi çuvallıyoruz.” diyen Aygun, “AKP, buğday ithalatının un ihraç etmek için yapıldığını savunuyor. Öyle olsa dahi durum vahimdir. Çünkü un ihracatı 3 milyon tonun altına düştü. 2019’da 8,8 milyon ton buğday ithalatı yapıldı. Türkiye’nin üretimi ise 19,5 milyon ton oldu. Yani ithalatımız, üretimimizin yüzde 45,5’ine ulaştı” değerlendirmesini yaptı.

Aygun, Türkiye’nin buğdayda kendi kendine yeterli bir ülke olmaktan çıktığını vurgularken, “Buğday ithalatının yüzde 70’i Rusya’dan yapıldı. Rusya, kuraklık nedeni ile ithalatı keserse ne yapacağız?” sorusunu yöneltti. 

Aygun, Türkiye’nin 2002’de de 19.5 milyon ton buğday ürettiğini hatırlatırken, şu noktaya da dikkati çekti: “Türkiye nüfusu 2002’de 66 milyon 401 bin kişi iken, 2018’de 82 milyona ulaştı. Bu dönemde nüfus yüzde 23,4 artarken, üretim miktarı aynı kalmış ve buğday ekim alanları ise daraldı. Tehlike çanları çalmaktadır.”
<< Önceki Haber Buğday alarmı: İthalat yüzde 53 arttı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER