Türkiye'den ilginç misilleme: Alman devlerine birden soruşturma

Rekabet Kurulu tarafından "Beşli Grup" olarak adlandırılan Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

SHABER3.COM

Rekabet Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Alman otomotiv firmaları hakkında yürütülen ön araştırma karara bağlandı.

Elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 11 Haziran toplantısında müzakere eden kurul, "Beşli Grup" arasındaki güvenliğe dair işbirliği kapsamında bazı tespitlerde bulundu. 

Buna göre radar hız kontrol sisteminin çalışacağı maksimum hız sınırının ve araçların tavanlarının en fazla hangi hızda açılıp kapanabileceğinin belirlenmesini, çevreyle ilgili iş birliği kapsamında benzin partikül filtrelerinin kullanımının önlenmesini ve piyasaya sürümünün geciktirilmesini, SCR teknolojisi (sertifikasyon ve maliyet unsurları da dahil SCR yazılımı ve dozlama stratejisi) bakımından rekabete hassas bilgilerin paylaşılmasını ve AdBlue deposunun boyutunun belirlenmesini içeren iddialara dair tespitler "ciddi ve yeterli" bulundu.
Almanya'nın otomotiv devlerine kartel suçlaması | EKONOMİ | DW ...

ALMAN DEVİ YATIRIMDAN VAZGEÇTİKTEN SAATLER SONRA...

Kurul, rekabetin ihlal edilip edilmediğinin ve iddia konusu eylemlerin Türkiye'de etki doğurup doğurmadığının tespitine yönelik, Audi AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Volkswagen AG, Mercedes-Benz AG, Bayerische Motoren Werke AG hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Soruşturmanın Türkiye'de yatırım yapmaktan vazgeçen Alman Volkswagen'in (VW) kararını açıklamasının hemen saatler sonrası gelmesi dikkati çekti.
ÖNE ÇIKAN HABERLER