'Türkiye'ye Nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım'

Japonya'nın eski başbakanı Naoto Kan, Fukuşima nükleer felaketinden önce Türkiye'ye 'nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için' pişman olduğunu söyledi. Kan, "Bugün olsa bunu yapmam" ifadelerini kullandı

SHABER3.COM

Japonya'daki Fukuşima nükleer felaketi sırasında başbakan olan Naoto Kan, zamanında Türkiye'ye gelip Türk yetkililere 'nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için' pişman olduğunu söyledi. 11 Mart 2011'de Fukuşima'da büyük hasara yol açan deprem ve tsunami sonucu oluşan Daiichi nükleer reaktörü felaketinin yaklaşan 10'uncu yılı nedeniyle bir diğer eski başbakan Junichiro Koizumi ile birlikte basın toplantısına katılan Kan, "Bugün olsa bunu yapmam" dedi.

Kan, Japonya'nın Türkiye dahil diğer ülkelere sattığı nükleer santral projeleri hakkındaki soruya "Başbakanlığım sırasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye'ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım. Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya'dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam" yanıtını verdi. 

Fukuşima'dan sonra öğrendiği gerçekleri o gün bilse böyle bir satışta asla bulunmayacağını söyleyen Kan'a bir zamanlar hasmı olan bir diğer eski başbakan ve nükleer enerji karşıtı Junichiro Koizumi de destek verdi. Koizumi, bakanlık yetkililerinin uzun yıllar nükleer enerji konusunda kendisi de dahil herkesi aldattığını iddia etti.

Eski başbakan Şinzo Abe ile golf oynadıkları bir sırada onu Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı'nın (METI) nükleer enerji konusunda uyardığını hatırlatan Koizumi, "Doğruları söylemiyorlar. Nükleer enerjiyi 'güvenli, düşük maliyetli ve temiz' olarak sunup karbon emisyonuna karşı ideal çözümmüş gibi gösteriyorlar. Abe'ye 'Onların seni aldatmasına izin verme' dedim" ifadelerini kullandı. 

 

Türk hükümetinin Şinzo Abe hükümetiyle 2013 yılında imzaladığı ve Japonya'nın Fransız Engie konsorsiyumuyla ortak geliştirdikleri Sinop nükleer santral projesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın fizibilite çalışmasına takılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019'da Japonya ziyareti öncesinde verdiği bir demeçte "Hem maliyet hem de takvim bakımından başlangıçtaki anlaşmayla uyum içinde olmayan bir tablo ile karşılaşıldığını" söylemiş ve projenin ilerlemediğini teyit etmişti.

Naoto Kan, Haziran 2010-Eylül 2011 arasında Japonya'da başbakanlık görevini üstlendi. Bu dönemde 11 Mart 2011'de meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami nedeniyle Fukuşima'daki Daiichi nükleer santralinde meydana gelen patlama ve sonrasındaki çevre felaketinin faturası kendisine çıkarılmıştı. 2001-2006 arası başbakanlık yapan Junichiro Koizumi, şu anda Japonya Çevre Bakanı olarak görev yapıyor. Junichiro Koizumi, Fukuşima'daki nükleer atığın temizlenmesi için çalışıyor ve çevre kirliliği sorunuyla mücadele etmeye çalışıyor.
<< Önceki Haber 'Türkiye'ye Nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER