Türköne: Erdoğan kazandığı tazminatları avukatlarına verdiği için davalar on kat arttı

Mümtazer Türköne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hakaret davalarından kazandığı parayı avukatlarına dağıtmaya başlamasından beri açılan dava ve cezaların arttığını söyledi.

SHABER3.COM

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Zaman gazetesinin yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne’nin 2015 yılında yazdığı bir köşe yazısı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul Bakırköy 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya başka bir dosyadan dolayı Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türköne, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. 

Türköne, dosyanın kendisine tebliğ edilmediğini belirtti ve avukatı aracılığıyla dosyanın bir suretini temin edip inceledikten sonra savunmasını hazırlayacağını söyledi.

TÜRKÖNE BAROYA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Katılan vekilinin kimliğinin mahkeme tarafından tespit edilmesini talep eden Türköne, “Cumhurbaşkanı tazminat davası neticesinde kazandığı miktarı avukatlarına vereceğini açıkladıktan sonra talep edilen ve karar verilen bu miktarlarda on kat artış oldu. Ben katılan vekillerin görevini istismar ettiği gerekçesiyle haklarında baroya şikâyette bulunacağım ve savcılığa da suç duyurusunda bulunacağım. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nı da bu konuda bilgilendireceğim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Yılmaz bu hususta bir diyeceklerinin olmadığını, aleyhte olan hususları kabul etmediklerini söyledi.

Mahkeme, dosyanın avukat aracılığıyla Türköne’ye tebliğ edilmesine ve savunma dilekçesini hazırlaması için bilgisayar bulunan savunma odasından faydalanması için cezaevine dilekçe yazılmasına karar verdi. 

Bir sonraki duruşma 15 Ekim’de görülecek.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Türköne için “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep ediliyor. 

İddianamede kanıt olarak sunulan yazı, Türköne’nin 27 Ekim 2015 tarihinde Zaman gazetesinde yayımlanan “Koza-İpek’e kayyım: Diktatör çıldırmış olmalı” başlıklı köşe yazısı.
<< Önceki Haber Türköne: Erdoğan kazandığı tazminatları avukatlarına... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER