Tutuklu gazetecilerin iddianamesini 9 aydır hazırlamayan savcı: Dijital doküman çok

Tutuklu gazetecilerin iddianamesini 9 aydır hazırlamayan savcı: Dijital doküman çok

SHABER3.COM

Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazetecinin iddianamesi 9 ay geçmesine rağmen hazırlanmadı. Gazetecilerin avukatı Resul Temur, savcının ‘Dijital materyaller çok fazla onların dökümünün yapılması lazım’ dediğini söyledi.

Diyarbakır’da 8 Haziran’da düzenlenen operasyonda 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alındı. Operasyonda gazetecilerin evleriyle birlikte çalıştıkları Pel, Piya ve Ari isimli yapım şirketleri ile JINNEWS bürosunda da arama yapıldı. Piya ve Ari Yapım’da 30 günü aşkın süre “arama” adı altında polis ablukası sürdü, çalışanlarının dahi binaya girmesine izin verilmedi. 8 gün süren gözaltının ardından Diyarbakır Adliyesi’ne çıkartılan gazetecilerden 16’sı tutuklandı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin’in tutukluluğunun üzerinden 9 ay geçmesine rağmen henüz iddianameleri çıkmadı.

‘DİJİTAL MATERYALLER ÇOK FAZLA’

Gazetecilerin avukatı Resul Temur, konuya ilişkin görüştüğü savcının “Dijital materyaller çok fazla onların dökümünün yapılması lazım” dediğini belirtti. Temur, savcı materyallerin dökümünün ise depremde hasar gören Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün yeni bir yere taşınması ardından tamamlanacağını belirttiğini söyledi.

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren de gazetecilerin soruşturmasının tamamlanmasına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştü. Başsavcı, Eren’e iddianamenin hazır olmamasını “Dijital doküman çok fazla, elimizden bir şey gelmiyor” gerekçesini gösterdi
<< Önceki Haber Tutuklu gazetecilerin iddianamesini 9 aydır hazırlamayan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER