UHD TV, beynin görsel bilgi işleme kapasitesini artırıyor


Samsung tarafından Mindlab International ortaklığında yapılan araştırmaya göre UHD TV'de televizyon izlemek Full HD'ye göre yüzde 38 daha fazla gerçek hissi veriyor.
Full HD (1080p), standart çözünürlükte bir TV'ye göre 5 kattan fazla görüntü bilgisi içeriyor. UHD televizyonlar da Full HD'nin 4 katı fazla detay içeren görüntüler sunuyor.


UHD ile Full HD TV'nin etkilerinin karşılaştırıldığı araştırmada denekler (18-65 yaş arası), saç derilerine elektrotlar takılmasının ardından, elektroensefalografi (EEG), elektrodermal aktivite (EDA) ve kalp atışı yoluyla takip edildi. Denekler, içerik servisi Netflix'ten video içerikleri ve Avrupa'da oynanan bir futbol maçını hem UHD hem HD olarak izledi. Tarafsızlığı emniyete almak için, televizyonun markası çalışma süresince saklı tutuldu.

Sonuçlar; yakınlaşma dürtüsü (bir nesneye doğru çekim gücü hissetmekle ilişkili ölçüm), görsel bilgi işleme ve beta gücünde (aktif olarak düşünme veya konsantrasyonla ilişkili ölçüm) gözlemlenen artışlar dikkate alındığında UHD TV'nin daha 'sarmalayıcı' olduğuna işaret etti. Sarmalayıcı duygusu; lunaparkta hız trenine binme, yeni bir ürün satın alma veya güzel bir randevuya çıkma gibi deneyimler sırasında büyük ölçüde artıyor. Samsung SUHD TV izlemenin çevrelenme duygusunu artırması, Full HD ekranda içerik izlemeye göre daha olumlu ve zengin bir izleyici deneyimi yaşattığını gözler önüne serdi.

Katılımcılar, UHD TV'de futbol izlerken beyinlerinin görsel bilgi işleme kapasitesinin daha büyük bir kısmının kullanıldığını kanıtlayarak yüzde 62 daha yüksek düzeyde görsel bilgi işlemesi gösterdi. Bu artış, sahada olup bitenin daha detaylı ve zengin bir şekilde algılanmasını sağlıyor. Çalışma sırasında denekler, ilk kez Samsung SUHD TV'de izledikleri içeriklerde kendilerini yüzde 25 daha fazla 'olayın içinde' hissetti. Denekler, ekranda gördüklerine tepki vermeye daha hazır, daha odaklanmış, dikkatli ve konsantre hissetti. Film seyretme deneyimlerini güçlendirmek isteyen aksiyon hayranları için mükemmel bir sonuç ortaya çıktı.

Araştırma katılımcıların Full HD ekranlara göre UHD ekranlardaki içeriğe olumlu bir duygusal tepki oluşturan çok daha güçlü bir çekim hissettiğini gösterdi (yüzde 20 daha fazla). Videolar ikinci veya üçüncü kez izlenirken bunları UHD ekranlarda izleyenlerin ilgisi HD ekranlarda izleyenlere göre daha üst düzeydeydi (yüzde 29 daha fazla).

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Hüseyin Erel, araştırmayla ilgili şu yorumda bulundu:

"İnsanlar küresel spor olaylarından, heyecanla beklenen dizilere, gişe filmlerine kadar birçok kaliteli TV içeriğini daha büyük, daha parlak ve yüksek netlik sunan ekranlarda izlemek istiyor. Gelişmekte olan TV teknolojisinde öncü olan Samsung, insanlara evlerinin rahat ortamında, mümkün olan en nefes kesici izleme deneyimini sunuyor. Bu araştırma, üstün kalitede içeriğin Samsung SUHD TV gibi gelişmiş teknolojiye sahip bir televizyonda izlenmesinin yarattığı güçlü etkinin altını çiziyor."

Mindlab International Başkanı, Nöropsikolog Dr. David Lewis şunları belirtti:
"UHD TV, seyretme deneyimi bakımından çok büyük bir atılım. Samsung için yürüttüğümüz araştırma da bunu kanıtlandı. Teknik ilerlemelerin böyle güçlü fizyolojik tepkilere yol açıyor olması inanılmaz bir durum ve içerik ile eğlenceyi algılama şeklimizi değiştiriyor."
CİHAN
<< Önceki Haber UHD TV, beynin görsel bilgi işleme kapasitesini artırıyor Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER