Ünal Aysal'ın icralık olan 'otel yalısı' Erdoğan'a yakın işadamına gidiyor

Ünal Aysal'ın Les Ottamans Otel'i icra yoluyla satışa çıktı. Şimdiye kadar sadece Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan'ı yakın SBK Holding talip oldu.

SHABER3.COM

Galatasaray'ın eski başkanlarından Ünal Aysal'ın şirketi UNIT Invesment NV'nin Akbank'a olan borcu nedeniyle sahibi olduğu Les Ottamans Otel olarak faaliyet gösteren 440 milyon TL değerindeki Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı icralık oldu.

Ünal Aysal'ın şirketi olan UNIT ınvesment NV'nin Akbank'a olan borcu sebebiyle içerisinde Les Ottomans Otel, restaurant, cafe ve havuzu bulunan 440 milyon TL değerindeki Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı 220 milyon TL'ye açık arttırma usulü ile icradan satışa çıkacak.

SBK HOLDİNG İHALEYE KATILACAK

Patronlar Dünyası'nda aktarılana göre, Les Ottamans Otel'le ilgili icra dosyasını şimdiye kadar sadece SBK Holding'in aldığı ve ihaleye katılmak için 88 milyon TL teminat mektubu verdiği belirtiliyor.

SBK Holding, AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen işadamı Sezgin Baran Korkmaz'a ait. 

Korkmaz aynı zamanda Borajet'in de sahibi. Borajet için ABD'de dava açılmış, Korkmaz'ın ismi ayrıca Kingston Kardeşler davasında da geçmişti. 

Amerika Birleşik Devletler Federal Savcıları, milyar dolarlık bir dolandırıcılık suçuyla yargılanan Utah eyaletinden iki kardeşin milyonlarca doları Türkiye’ye transfer ettiklerini ortaya koymuştu.

Sanıkların Türkiye’deki ortakları ise SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’dı.

YALIYI ŞİRKETİN GENEL MERKEZİ YAPACAK

SBK Holding'in, oteli alarak Genel Merkez yapmak istediğinin konuşulduğu ifade ediliyor.

7 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da ihalesi yapılacak olan ve Sadrazam Muhsinzade Mehmet Paşa tarafından yaptırılan yalı, Amerikan Başkanı Donald Trum başta olmak üzere birçok ünlü ismi ağırlamasıyla da dikkat çekiyor. 

4 adet taşınmazın ekonomik bütünlük oluşturduğundan bir bütün halinde satılmasına karar verilen yalı toplam 3 milyon 656 bin 43 m2 alan içerisinde yer alıyor.

Konuyla ilgili konuşan icra danışmanı Caner Çakı, "Bu tarz bir yalıyı 2. el piyasasında bile satışına rastlamak mümkün olmazken, icradan yarı fiyatına satışa çıkacak olması alıcıları için büyük bir fırsat." diyor.

Hâlihazırda satılacak olan parsel üzerinde lüks bir otel, cafe, bar ve havuz bulunduğu, bir anlamda turistlik tesis olarak kullanıldığı belirtiliyor.

"Fiyatının uygun olduğunu düşünüyorum ve ihale sonucunu merakla bekliyorum." diyen Çakı, "Bu tarz fırsatları değerlendirmek isteyenlerin internet üzerinden icra danışma hattı yazdıklarında bu tarz bir çok ihaleden haberdar olabileceklerini söyleyebiliriz." ifadesini kullanıyor.
<< Önceki Haber Ünal Aysal'ın icralık olan 'otel yalısı' Erdoğan'a... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER