Üniversite tercih sayısında rakamlar düştü

YÖK üniversite tercih sayısının 30'dan düşürüldüğünü bildirdi.

Üniversite tercih sayısında rakamlar düştü

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tercih yaptığı halde üniversiteye gitmeyen adayların ‘kontenjanlarını yakması’ ve diğer adayların mağduriyet yaşamasının önüne geçmek amacıyla üniversite tercih sayısı 30’dan 24’e düşürdüğünü bildirdi.

YÖK Genel Kurulunda, uzmanlar tarafından hazırlanan “2015 ÖSYS'de Lisans Programlarına Yerleşenlerin Tercih Listelerinin Tercih Sayısı Bazında İncelenmesi” raporunun görüşüldüğünü bildirildi.

Uzmanlar tarafından hazırlanan rapor şu şekilde:
“Geçen yıl ÖSYS'de Kıbrıs ve yurtdışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenmiştir. Bu adayların 30 tercih hakkından ortalama 17’sini kullandığı ortaya çıkmıştır. Genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 adayın, 483 farklı isimdeki lisans programına yerleştirildiğinin belirtildiği raporda, bu programlardan sadece 59’unda yerleşen adayların 20’nin üzerinde tercih kullandığı belirlenmiştir. Üniversite adaylarının bilinçli tercih yapmasını sağlamak ve yerleşememe kaygısıyla istemedikleri halde tüm tercihlerini dolduran ancak sonradan yerleştiği üniversite gitmeyen adayların ‘kontenjanları yakmasını’ engellemek amacıyla üniversite tercih sayısı 30’dan 24’e düşürülmüştür. Lisans ve Önlisans kontenjanlarının tamamı değerlendirildi.”

CİHAN
<< Önceki Haber Üniversite tercih sayısında rakamlar düştü Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER