Ünlü ceza hukukçusu İzzet Özgenç'ten AYM'ye tepki

Türk Ceza Kanunu'nu hazırlayan heyette yer alan Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuk Bölüm Başkanı Prof. Dr. İzzet Özgenç, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) el koyma ve müsadereye ilişkin 12 Kasım 2019 tarihli kararı üzerine bir makale kaleme aldı.

SHABER3.COM

Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yapılan müracatta başvurucu mal varlığına hukuksuz bir şekilde el konulduğunu belirtiyor. AYM davanın serancamını özetleyerek müştekiyi haklı bulan bir karar yayımlıyor. Anayasa’nın 35'inci maddesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmediyor.

Bu kararı şahsi Twitter hesabından 3 sayfalık makale ile değerlendiren Özgenç suçtan elde edildiği kesin delillerle ispatlanmamış varlıkların müsadere edilemeyeceğini açıklıyor.

Kararda eksikliklerin bulunduğunu belirten Özgenç, şunları söylüyor: “Söz konusu başvuruda kişi mahkumiyet kararı alınmıştır. Fakat el koyma kararından, kararın konusu olmayan mal varlığı değerlerinin somut bir suçla ilişkisi kurulamamıştır. Hatta şüphelinin bütün mal varlığı ile ilgili olarak el koyma kararı verilmiştir. Oysa bir mal varlığı değerine el konulabilmesi için;

-Soruşturma ve kovuşturma konusu suç bakımından delil değerinin olması,

-Soruşturma ve kovuşturma konusu suçun işlenmesi  suretiyle veya dolayısıyla elde edilmiş olması ya da bu suçun konusunun oluşturması,

-Soruşturma ve kovuşturma konusu suçun işlenmesi araç olarak kullanılmış olması hususularından somut şüphelerinin bulunması gerekir.

Anayasa Mahkemesi'nin kararında bu hususlara işaret etmemesi, önemli bir eksikliktir.”

Özgenç'e cevap veren Akın İpek, “Suçtan elde edilmediği ispatlanmış varlıklara müsadere isteyen yargı mensuplarına bunu nasıl anlatacağız?” dedi. 

<< Önceki Haber Ünlü ceza hukukçusu İzzet Özgenç'ten AYM'ye tepki Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER