Üretim durdu, haciz ve işçi kıyımı başladı!

Sabancı Holding, Türkiye'nin önde gelen otobüs ve komyonet üreticilerinden TEMSA'yı geçen yıl satmıştı. Şirketin yeni sahibi 23 Aralık'a kadar üretimi durdurmuştu. Mali darboğazı aşamayan TEMSA'da işten çıkarmalar başladı. 20 bin kişinin işsiz kalabileceği iddia ediliyor

SHABER3.COM

Bugün Adana'daki TEMSA fabrikasına giden işçiler kötü bir sürprizle karşılaştı. 30 kişi işten çıkarıldığı gerekçesiyle fabrikaya alınmadı. 

Yerli ve yabancı onlarca şirketin TEMSA için haciz kararı aldırdığı belirtiliyor.

True Value Capital Partners’in sahibi Evren Ünver'in alacaklı olan bankalara da borç yapılandırma konusunda rest çektiği konuşuluyor. TEMSA fabrikası kapanırsa 20 bin kişinin mağdur olacağı belirtiliyor.

Şirkete kredi veren bankaların kredi ve teminat mektuplarında yaşanan ödeme ve tazmin zorlukları nedeniyle haciz işlemlerine başladıkları ifade edildi.

'Finansal sorunların satıştan önce başladığını düşünüyoruz'

TEMSA'nın vadesi dolan yükümlülükleriyle ilgili ödeme ve tazmin zorlukları yaşadığını belirten kaynaklar, alacaklı bankaların gününde ödenmeyen borçları tahsil etmek için haciz işlemi başlattığını ifade ettiler.

TEMSA'nın kredi borçlusu olduğu halde İsviçreli fona yapılan satış öncesinde bankalara bilgi verilmemesine de tepki gösteren bankacılar, "Satış öncesine kadar Temsa'nın finansal durumu ile ilgili olarak herhangi bir olumsuz haber yoktu. Uzun yıllardır üretim yapan bir firmanın birden finansal darboğaza girmesi mümkün olamaz. Finansal sorunların satıştan önce başladığını düşünüyoruz” diye konuştular.

EVREN ÜNVER İŞÇİLERE SÖZ VERMİŞTİ

Mayıs ayındaki satış işlemlerinin tamamlamasının ardından TEMSA’nın Adana’daki fabrikasını ziyaret eden True Value Capital Partners’in sahibi Evren Ünver, TEMSA çalışanlarına yaptığı konuşmasında yeni bir büyüme dönemini başlatacaklarını söylemişti. 

TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, “Kurucumuz Sabancı ailesine, tüm holding yöneticilerine ve çalışma arkadaşlarımıza TEMSA’yı bugünlere getirdikleri için teşekkürü bir borç biliriz. Şimdi sıra yarının TEMSA’sı için çalışacağız. Bu yolculukta bayrak artık yeni yatırımcımız True Value Capital Partners’da." demişti.

YILDA 10 BİN ADETLİK KAPASİTE VAR

1968 yılında kurulan ve 1987'den beri Adana'da bulunan 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetleri sürdüren TEMSA yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor.

Sabancı Grubu'nun sahibi olduğu, dünyanın önde gelen otobüs ve midibüs üreticilerinden TEMSA geçen mayıs ayında sürpriz bir şekilde Rıfkı Enver Ünver'e ait olan True Value Capital Partner's şirketine satılmıştı.

TEMSA'nı Rıfkı Enver Ünver'e satışı sonrası karşılaşılan belirsizlikler ile satışın üzerinden geçen çok kısa bir sürede borçlarını yapılandırma aşamasına gelmiş olmasının düşündürücü olduğu belirtiliyor.  

50 yılı aşkın süredir faaliyetini sürdüren ve Adana'da bulunan üretim tesisinde yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretme kapasitesine sahip TEMSA'nın mali krize girmesi satış öncesindeki dönemi de kapsayacak şekilde sorgulanabileceği ifade ediliyor. 

<< Önceki Haber Üretim durdu, haciz ve işçi kıyımı başladı! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER