Urla villalarıyla ilgili ifade verdi, 'Beyefendi kim?' sorusunu cevapsız bıraktı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin zaman zaman tatil yaptığı kaçak, ruhsatsız ve haklarında yıkım kararı bulunan, İzmir'in Urla ilçesi Zeytineli köyündeki villalarla ilgili, 17-25 Aralık tape kayıtlarında ismi geçen Oğuzhan Boyacı, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin talimatı ile İzmir'de müşteki sıfatı ile ifade verdi. Boyacı, tapelerde geçen "beyefendi"nin kim olduğu dahil 27 soruyu cevapsız bıraktı.

"www.haberdar.com" sitesinde yayımlanan, Arzu Yıldız imzalı habere göre M.Latif Topbaş'la birlikte Urla villalarının sahipleri arasında bulunan Boyacı, 5 Ekim'de İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ifade verdi. 25 Aralık soruşturması sebebiyle mağdur ve şikayetçi olduğunu ancak davaya katılmak istemediğini belirten Boyacı, soruşturmayı yürüten Savcı Muammer Akkaş'ın talimat duruşmasında sorulmasını istediği 27 soruyu cevapsız bıraktı. Bunlar arasında, Urla villalarının bulunduğu alanın 1. dereceden 3. derece site dönüştürülmesi için üniversite hocalarına 130.000.00 TL rüşvet verilip verilmediği, yine görüşmelerde geçen, "beyefendi" ifadelerindeki kişinin kim olduğuna dair sorular yer aldı. Ayrıca Erdoğan Bayraktar'ın bu konudaki rolüne ilişkin soru da diğerleri gibi cevaplandırılmadı. Oğuzhan Boyacı, mahkemedeki ifadesinde, "Sanığın (Muammer Akkaş) son soruşturma açılmasına ilişkin kararında gösterilen eylemlerinden dolayı ben de mağdur oldum. Şikayetçiyim ancak kamu davasına katılan olmak istemiyorum. Ben son soruşturma açılmasına ilişkin yapılan soruşturmada beyanda bulunmuştum. Ayrıca burada beyanda bulunup delil bildirmek istemiyorum ve yine sanık müdafi tarafından hazırlanan sorulara yanıt vermek istemiyorum." dedi.

Boyacı'nın Yargıtay 5. Ceza Dairesinde hakkında, görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla dava açılan Savcı Akkaş'ın, müdafi Lütfü Alacaoğlu tarafından hazırlanan ve cevap vermediği 27 sorudan bazıları şunlar:

-Ne iş yapmaktasınız? Latif Topbaş ile tanışıyor musunuz? Ne gibi bir bağlantınız var? İlgili polis fezlekesinde örgüt üyesi olarak yer almanız nedeniyle 2. grubun örgüt lideri olduğu iddia edilen Latif Topbaş'a bugüne kadar herhangi bir yardımınız oldu mu? Oldu ise hangi konularda oldu?

-İzmir ili, Urla ilçesi, Zeytineli köyündeki 1819 ve diğer no'lu parsellerde kayıtlı arazinizin 1. derece sit alanından çıkarılıp 3. derece sit alanı ilan edilmesi için girişimlerde bulundunuz mu? Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya ve dönemin Urla Kaymakamı ile görüşmeler yapıp bu kişilerle iş ve işlemler meydana getirdiniz mi? Para karşılığında ve içinde bulunduğunuz örgütün talepleri doğrultusunda, sit derecesini 3. dereceye düşürmek için herhangi bir rapor yazdırdınız mı? Tüm bu işlemleri yaparken Latif Topbaş'ın yanında çalıştınız mı? Tarafınıza, bahse konu 1. derece sit alanını 3. derece sit alanı ilan ettirmek için üniversite hocalarına 130.000.00 TL tutarındaki ödemeyi yapmak için herhangi bir para gönderildi mi ve bu paraları üniversite hocalarına elden ya da hesaptan ödediniz mi?

-Villaların yapıldığı alan, tapu kayıtlarına göre kimin ya da hangi kurumun üzerinde biliyor musunuz? İlgili arazi üzerinde villaların yapımına ne zaman başlandı? Villaların yapımına başlandığı esnada, konuşlandığı arazinin 1. derece sit alanı olduğunu, yapılaşmanın yasak olduğunu biliyor muydunuz?

- 13.09.2013 tarihinde Latif Topbaş ile ek 1 dökümünde yer alan 2337334720 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? İlgili görüşmede Latif Topbaş'ın, "Urla'dakine selam söyle." diye kastettiği kimdir? Erdoğan Bayraktar'ın bu iş ile bağlantısı nedir?

-25.09.2013 tarihinde Ekrem isimli şahıs ile ek 2 dökümünde yer alan 2337334720 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Ekrem isimli şahıs kimdir, ne iş yapmaktadır? İlgili görüşmede Urla Kaymakamı'nın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüştüğü ifade edilmektedir. Bu görüşmenin içeriği nedir? Hangi konuda görüşülmüştür? İlgili görüşmede bahsi geçen bakan bey, Erdoğan Bayraktar mıdır ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü neden arayacaktır? Arama sebebi, Urla'daki villaların yer aldığı arazinin 1. derece sit alanından 3. dereceye düşürülmesi midir?

-01.10.2013 tarihinde Latif Topbaş'la polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 3'te dökümü verilen 2348949880 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Görüşmede bahsedildiği üzere Urla Kaymakamı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile hangi konuda görüşmüştür? Urla Kaymakamı, "kimseye duyurmadan" ifadesini kullanmakla hangi işlerin duyulmasını istememektedir? Konuyu neden gizli tutmak istemiştir?

-02.10.2013 tarihinde Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 4'te dökümü verilen 2350149741 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Erdoğan Bayraktar ya da Osman İyimaya'dan, yönetmeliğin değiştirilmesi için istekte bulundunuz mu ya da başka birinin istekte bulunduğunu hatırlıyor musunuz? Bu yolu, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile Urla Kaymakamı mı düşündü? Neden usulüne uygun olarak bilirkişi raporu alma yoluna gitmediniz?

-07.11.2013 Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 8'de dökümü verilen 24241197073 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Konuşmada, "Yazın Beyefendi geldiğinde oradan geçen olmasın ki..." şeklinde ifade kullanmaktasınız. Beyefendiden kastedilen kimdir?

-12.11.2013 Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 9'da dökümü verilen 2433840251 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Kargoyla Latif Topbaş'a gönderdiğiniz bilirkişi raporu hangi konuyla ilgilidir? Nereye aittir? Osman İyimaya tarafından yönlendirme ile bahse konu raporu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne verdiniz mi? Urla Kaymakamı'nın yönlendirmesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gidip bir talepte bulunduğunuzda sizi azarladı mı? "… ona bir telefon, konunun vehametini pek anlayamamış herhalde…" ve, "… ona bir telefon açtırıp söylemek mi lazım…" demekle neleri kastettiniz? Bu telefonu kimlere açtıracaktınız?

- 18.11.2013 Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 10'da dökümü verilen 2445594663 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Başbakan'ın istemiş olduğu bilgi notu, Urla arazilerinin sit konuları ile ilgili midir? İlgili konuşmada tarafınızdan, sit değiştiği anda ruhsat başvurularının yapılacağı ifade edilmektedir. Sit değişmeden ve ruhsat alınmadan herhangi bir inşaata başlandı mı?

-22.11.2013 tarihinde Murat Karakul isimli şahıs ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 16'da dökümü verilen 2452954736 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Murat Karakul ne iş yapmaktadır? Tarafınızdan konuşmada, "… bu beyefendinin, ee, kalması için yaptığımız misafirhaneler, evler filan var abi." şeklinde yer alan "beyefendi" tabirinden kastedilen kimdir?

-26.11.2013 Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 19'da dökümü verilen 2462466796 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Hazine parseli satın alma işi ile ilgili olarak bu işlemi gerçekleştirmek için niye Maliye Bakanlığı'na gitme gereği duydunuz? Bu konuda ilgili yerin resmi muhatabı İlçe Milli Emlak Müdürlüğü veya Hazine temsilciliği olmasına rağmen ve de sit alanından daha çıkmamış bir yer için Hazine'ye ait bir gayrimenkulü neden satın almak istediniz?

- 02.12.2013 tarihinde Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 23'te dökümü verilen 2474315750 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Bu görüşmede geçen Hasan Doğan (Başbakanlık Özel Kalem Müdürü) aracılığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı ile randevu almak için görüşme yaptınız mı? Görüşme yapıldı ise Ankara'da bu görüşmeyi ayarlayan Hasan Doğan isimli şahıs mıdır?

-03.12.2013 tarihinde Latif Topbaş ile polis fezlekesinden alıntı yapılmış, ek 24'te dökümü verilen 2475998933 tape ID numaralı telefon görüşmesini gerçekleştirdiniz mi? Urla'da bulunan villalarla ilgili sit değişikliği ile ilgili dosyayı ve raporu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürü Osman İyimaya'ya teslim ettiniz mi? CİHAN
<< Önceki Haber Urla villalarıyla ilgili ifade verdi, 'Beyefendi kim?'... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER